Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Przyszłość kreują „jasne umysły”

Przyszłość kreują „jasne umysły”

10 listopada na sali Chmielnickiej Akademii Pedagogicznej odbył się okrągły stół z udziałem licznego grona naukowców z Kamieńca Podolskiego, Czerkas, Kijowa, Humania, Mikołajowa, Gródka Podolskiego oraz Polski. Na żywo oraz w trybie on-line przez Internet wygłaszali oni referaty dla 150-osobowej widowni. Tematami spotkania były Niepodległość Polski oraz Ukrainy, droga ostatniej do eurointegracji – przez cały dzień studenci i wykładowcy na panelach tematycznych próbowali odnaleźć receptę na szybkie wyjście z kryzysu i powtórzenie sukcesu zachodniego sąsiada – Polski.

Jako jedna z pierwszych przed publicznością wystąpiła Pani rektor Akademii Inna Szorobura z referatem „Polska wspólnota w polikulturowej przestrzeni obwodu chmielnickiego”. Zaznaczyła, że Polacy są najbardziej aktywną wśród wszystkich 105 narodowości, zamieszkujących obwód, wspomniała o polskich festiwalach w Gródku, Szepietówce oraz Kamieńcu Podolskim oraz kilku ważnych konferencjach międzynarodowych z udziałem Polaków, przeprowadzonych w ścianach Akademii.

Prorektor Instytutu Nauk Teologicznych Marii Panny w Gródku Podolskim, Serhij Chytry poruszył temat, związany z wspólnymi cechami polskich oraz ukraińskich tradycji językowych, podobieństwo strojów narodowych, świąt religijnych, jak np. dożynki i innych.

Następnie w trybie on-line przed słuchaczami w Akademii Pedagogocznej wystąpili Polacy z Częstochowy (Chmiel Marek) i Warszawy (Anna Andrzejewska).

O współpracy ukraińskiego Ministerstwa do Spraw Nadzwyczajnych (MSN) z polskimi kolegami opowiedział kierownik obwodowego departamentu MSN Borys Bolibrzuch. Polacy nie tylko zapraszają Ukraińców by zaprezentować im własne nowoczesne sposoby walki z ogniem i żywiołem ale także przekazują im specjalistyczny sprzęt.

Wykładowczyni Akademii Pedagogicznej Ludmiła Buwim przedstawiła własny punkt widzenia na wspólne cechy folkloru Ukrainy i Polski. Na potwierdzenie jej słów podolskie zespoły artystyczne wykonały dla słuchaczy polskie oraz ukraińskie piosenki, często różniące się tylko słowami a ich melodie są jednakowe.

Сałodniowy Okrągły Stół w Chmielnickiej Akademii Pedagogicznej zakończył się późnym wieczorem. Zarówno studenci, jak i wykładowcy byli zadowoleni z udziału w kolejnym ważnym kroku do wyznaczenia kierunku rozwoju własnego państwa na najbliższą przyszłość.

Franciszek Miciński

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *