Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Przygotowujemy się do Mikołajek (uaktualnione)

Przygotowujemy się do Mikołajek (uaktualnione)

Zdjęcie pobrane z lebol.republika.pl

6 grudnia następuje pierwsze święto w szeregu Świąt Bożonarodzeniowych. Dzień Świętego Mikołaja jest powszechnie odznaczany na Zachodzie Europy i w innych krajach świata. W byłym ZSRR wizerunek biskupa z Miry wciąż jest przyćmiony przez nawiązanego ideologią komunistyczną Dziadka Mroza, który nawet odzież ma przeważnie w kolorze niebieskim, a jego rola zwodzi się tylko do rozdawania prezentów pod choinkę. Nawet w reklamach telewizyjnych, zrobionych na Zachodzie i pokazywanych na Ukrainie, imię Św. Mikołaja jest podmieniane na dziadka Mroza, a w szkołach i przedszkolach na wszystkich imprezach noworocznych jest obecny ten postsowiecki symbol.

Gorąco zachęcamy wszystkich prezesów i działaczy polonijnych i Podola, i innych krajów byłego Związku Radzieckiego, by zorganizowali w swoim środowisku Mikołajki dla dzieci. Nie musi to być związane z drogimi prezentami, a o wychowanie polskich i katolickich tradycji w rodzinach polskiego pochodzenia na Ukrainie, Rosji, Białorusi oraz Kazachstanie. Gdy na Zachodzie Ukrainy postać dziadka w czerwonym przebraniu już prawie zawsze jest kojarzona ze Świętym Mikołajem, to nawet w Winnicy dzieci wciąż nazwą go dziadkiem Mrozem.

W Internecie istnieje dużo i prostych i bardziej złożonych scenariuszy mikołajkowych. Ale można i po prostu odwiedzić z Mikołajem 6 grudnia dzieci, którzy poprzednio przygotują wierszyk czy piosenkę w języku polskim i wręczyć im prezenty, przygotowane przez rodziców.

Życzymy wszystkim udanego i wesołego spotkania ze Świętym Mikołajem na Kresach i nie tylko!

Przykładowy scenariusz spotkania dzieci z Mikołajem

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code