Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek w Żytomierzu

Przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek w Żytomierzu

Cmentarz Polski w Żytomierzu to jedna z najstarszych polskich nekropolii w Europie, jej początki sięgają XVIII wieku. Sprzątanie tego miejsca jest bardzo ważną inicjatywą, którą zapoczątkował w 1987 r. pierwszy prezes Związku Polaków Żytomierszczyzny Walenty Grabowski.

W roku bieżącym do przygotowania polskiej nekropolii w Żytomierzu do Wszystkich Świętych oraz Zaduszek Polacy w Żytomierzu do porządkowania zabrali się wnukowie i dzieci tych, kto 35 lat temu nie bał się otwarcie wyjść i wyrazić swoje poglądy religijne.

Organizowane wówczas pierwsze „sobotniki” w celu zabezpieczenia mogił, zniszczonych przez barbarzyńców były jedną z metod walk z władzami radzieckimi, które starały się niszczyć ślady kultury polskiej ale Polacy kładli się „krzyżem” przed bramą i nie pozwolały buldożerom wjechać na teren cmentarza.

W ostatnią sobotę października sprzątano cmentarz, porządkowano groby, czyszczono pomniki, wynoszono liście i przybliżano sobie historię rodzinnego miasta. Organizatorem sprzątania były Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie, Centrum Edukacyjno-Oświatowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu leżą szczątki wybitnych Polaków. To osoby wielce zasłużeni dla miasta i kraju, m.in. pianista i kompozytor Juliusz Zarębski, rodzice i siostra Ignacego Jana Paderewskiego, krewni Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Moniuszki, pierwsi polscy lotnicy. Warto nadmienić, że te groby znajdują się nad szczególną opieką Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Do sprzątania dołączyły się całe rodziny, dzieci, młodzież i dorośli uczący się języka polskiego w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego działającej przy ŻOZPU, Maria Piwowarska, prezes Asocjacji Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie, dyrektor polskiej szkoły Alina Laskowska oraz dołączyła się czeska mniejszość narodowa.

− W tym roku na Ukrainie toczy się wojna z rosyjskim agresorem, ale nie zapominamy o naszych polskich grobach. Dla tego tradycyjnie zorganizowaliśmy coroczną akcję po sprzątaniu naszej polskiej nekropolii. Razem sprzątamy Cmentarz Polski, który jest miejscem historycznym, aby uczcić pamięć naszych przodków – mówiła Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie oraz organizator akcji.

Sprzęt i wywóz śmieci zapewniło przedsiębiorstwo komunalne Żytomierskiej Rady Miasta.

Po sprzątaniu została zorganizowana wycieczka po cmentarzu oraz wspólne zapalenie zniczy. Modlitwą uczczono tych wszystkich, którzy już odeszli, a którym tak wiele dziś zawdzięczają.

Msza św. i procesja za zmarłych na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu zostanie odprawiona 2 listopada o 12:00 godz.

Warto przypomnieć, że pierwsza Msza na Polskim Cmentarzu odbyła się 2 listopada 1990 roku i celebrowana była przez śp. ks. Jana Purwińskiego (później Biskup ordynariusz kijowsko-żytomierskiej diecezji).
Patronat medialny: TV Polacy Żytomierszczyzny, czasopismo Tęcza Żytomierszczyzny.

Słowo Polskie za: Wiktoria Laskowska, www.zozpu.org, 1 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code