Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Przygotowani do Wielkiego Postu

Przygotowani do Wielkiego Postu

W ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem we wszystkich kościołach Podola i Ukrainy po mszach świętych księża tłumaczyli wiernym jak zachowywać się w czasie przygotowania do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan, świąt wielkanocnych. Na polskiej mszy w winnickim kościele kapucynów brat Paweł Lasocki OFM Cap opisał różnicę pomiędzy postem u rzymsko-katolików i prawosławnych, akcentując na dotrzymaniu nie tylko postu, związanego z ograniczeniem w jedzeniu mięsa po piątkach ale także i postu duchownego.

W środę Popielcową oraz Wielki Piątek trzeba przestrzegać ścisły post, polegający na jedzeniu jednego razu do syta dziennie. Ale także można zjeść lekki posiłek rano i wieczorem. Dotrzymywać się tego postu zobowiązani są wszyscy wierni w wieku od 18 do 60 lat (oprócz kobiet w ciąży). Wierni wiekiem od 14 lat powinni zrezygnować z potraw mięsnych w Środę Popielcową a także we wszystkie piątki.

W inne dni Wielkiego Postu można spożywać mięso, jajka, mleko oraz dodawać do potraw tłuszcze roślinne.

Duchowny post, do którego bardzo zachęcał brat Paweł to – modlitwa, jałmużna, czytanie Pisma Świętego, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i in.

Nasza Liturgia od 10.II.2013 (parafia MB Anielskiej)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code