Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Przybywa parafii rzymskokatolickich na Żytomierszczyźnie

Przybywa parafii rzymskokatolickich na Żytomierszczyźnie

Fot. kmc

W Uljanówce w obwodzie żytomierskim 1 maja 2022 odbyło się niezwykle ważne dla tej miejscowości wydarzenie. Zgodnie z dekretem podpisanym przez biskupa ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalija Krywyckiego została zarejestrowana parafia św. Józefa Robotnika.

Choć kościół funkcjonował tu już od dawna, lecz prawnie parafianie należeli do parafii św. Moniki, znajdującej się w sąsiedniej wsi Ceberka. W pierwszej połowie lat 90. w pomieszczeniu miejscowego klubu w Ceberce otwarto kaplicę św. Moniki – patronki matek. Przez długi czas przyjeżdżali tu wierzący z okolicznych wsi Uljanówki, Olszanki, Bubnów i Ceberki, aby posłuchać Słowa Bożego, wziąć ślub, ochrzcić dziecko, przystąpić do Komunii Świętej.

19 marca 2007 r. mieszkańcy wsi Uljanówka przy wsparciu ówczesnego proboszcza ks. Dobrosława i wikariusza ks. Mirosława zorganizowali się i kupili stary budynek. Po doprowadzeniu go do należytego stanu 7 lipca 2007 został konsekrowany. Odtąd mieli własną kapliczkę św. Józefa Robotnika, ale marzyli o przestronnym i jasnym kościele. Dzięki Panu Bogu ks. Benedykt, który wówczas pełnił posługę we Włoszech, z woli Bożej spotkał się z pewnymi ludźmi, którzy później stali się naszymi przyjaciółmi – mecenasami, księżmi, dobrodziejami, wskutek czego pod przewodnictwem ks. Wiktoryna w 2012 roku rozpoczęto budowę naszej świątyni.
Kościół konsekrował 10 grudnia 2016 r. Nuncjusz Apostolski na Ukrainie, arcybiskup Claudio Gugerotti. W szóstym roku od powstania naszej wspólnoty, 1 maja 2022 roku została erygowana  parafia.

W tym dniu nasze serca są wypełnione radością, ponieważ mieliśmy zaszczyt gościć drogich i szacownych gości w naszej małej parafii. Odwiedził nas biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywycki, jego sekretarz – ks. Wadym, minister prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych o. Daniel. Obecny był również dziekan dekanatu baraniwskiego ks. Jan Podobiński i nasz proboszcz ks. Rościsław z braćmi nowicjuszami.

Na święto przybyli goście z innych parafii z m.Baranówka oraz Polanka.

Lidia Baranowska, mw, za: kmc, 9 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code