Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Przez Ukrainę przejechał pierwszy intermodalny pociąg z Chin do Polski

Przez Ukrainę przejechał pierwszy intermodalny pociąg z Chin do Polski

W porównaniu z drogą morską czas dowiezienia towarów dzięki nowemu „Jedwabnemu szlaku” został skrócony z 33 dni do 12.

Pociąg z 44 kontenerami, który wyruszył z chińskiego miasta Xi’an łącznie pokonał aż 9,5 tysiąca kilometrów.

Stacją docelową w Polsce był Sławków koło Dąbrowy Górniczej. To najdalej wysunięte na zachód Europy miejsce, gdzie sięga wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy o rozstawie 1520 mm.

Znajdujący się tu Euroterminal Sławków, po modernizacji infrastruktury, jest gotowy do przyjmowania i przeładunku towarów, które do tej części Europy mogą docierać koleją z Chin.

Pierwszy pociąg intermodalny (kontenerowy) szerokim torem wyruszył do stacji Sławków w Wigilię świąt Bożego Narodzenia. Droga pociągu przebiegała przez Chiny, Kazachstan, Rosję i Ukrainę.

Uruchomienie połączenia z Chin do Sławkowa to efekt kilkuletniej pracy nad tym projektem. Nawiązanie współpracy PKP LHS z Xi’an Free Trade Port Construction and Operation oraz partnerami logistycznymi m.in. z Ukrainy pozwoli na uruchomienie regularnych połączeń z Xi’an do Sławkowa.

Obecnie po Ukrainie regularnie kursują 33 pociągi kontenerowe, 9 z których – międzynarodowe. Za okres 11 miesięcy 2019 r. te przewiozły one 140,6 tys. kontenerów TEU – o 65 proc. więcej niż za analogiczny okres roku 2018.

Sergiusz Porowczuk, Słowo Polskie za: PKP, 12 stycznia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code