Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Przewodniczący Rady Najwyższej Parubij i Marszałek Sejmu Kuchciński rozmawiali w Krynicy o „Planie Marszalla” dla Ukrainy

Przewodniczący Rady Najwyższej Parubij i Marszałek Sejmu Kuchciński rozmawiali w Krynicy o „Planie Marszalla” dla Ukrainy

Fot. http://rada.gov.ua

6 września Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Krynicy-Zdroju spotkał się z przewodniczącym Rady Narodowej Ukrainy Andrijem Parubijem, który przyjechał na Forum Europa Karpat.

Rozmawiano między innymi o przejściach granicznych między obu państwami, „planie Marshalla” dla Ukrainy oraz wspólnym liście w sprawie Nord Stream II.

Marszałek wyraził zadowolenie z udziału w XVIII Forum Ekonomicznym przewodniczącego ukraińskiego parlamentu. Podkreślił, że jego udział w tym przedsięwzięciu podnosi prestiż tego wydarzenia. Marszałek poinformował przewodniczącego, że wkrótce udaje się do Kijowa, gdzie odbędzie się uroczystość nadania imienia Zbigniewa Religi bibliotece medycznej.

Przewodniczący Rady Narodowej prosił marszałka o wsparcie w kwestii rozbudowy istniejących i otwarcia nowych przejść granicznych między Polską a Ukrainą. Zdaniem Andrija Parubija wprowadzenie ruchu bezwizowego dla Ukraińców sprawiło, że tych przejść jest za mało. Podkreślił, że strona ukraińska już zarezerwowała w swoim budżecie pieniądze na ten cel. Mówił, że potrzebna jest koordynacja prac ze strona polską. Podkreślił, że jedno z przejść zbudowane zostanie w Bieszczadach, co może wpłynąć na rozwój ruchu turystycznego między obu państwami.

Marszałek zapewnił przewodniczącego o wsparciu z jego strony i Senatu RP dla budowy przejść granicznych. Zdaniem Kuchcińskiego to będzie służyło umacnianiu przyjaźni i zrozumieniu między obu społeczeństwami. Marszałek podkreślił, że do Polski przyjeżdża dużo Ukraińców i ich obecność jest akceptowana przez polskie społeczeństwo.

Słowo Polskie na podstawie informacji senat.gov.pl, 07.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code