Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Przewodniczący komisji parlamentarnych przygotowali oświadczenie w sprawie konieczności ścigania międzynarodowych zbrodni popełnionych przez Rosję na Ukrainie

Przewodniczący komisji parlamentarnych przygotowali oświadczenie w sprawie konieczności ścigania międzynarodowych zbrodni popełnionych przez Rosję na Ukrainie

Fot. Sejm RP

Publikujemy w całości tekst tego dokumentu:

W odpowiedzi na trwającą wojnę prowadzoną przeciwko Ukrainie przez Federację Rosyjską, przewodniczący komisji spraw zagranicznych 19 państw oraz Parlamentu Europejskiego wydali wspólne oświadczenie.

Przewodniczący określili agresję Rosji jako „niesprowokowaną i niesprawiedliwą” oraz przypomnieli, że Federacja Rosyjska nadal „w rażący sposób narusza międzynarodowe prawa i zobowiązania, w tym wszystkie zasady Karty Narodów Zjednoczonych, prowadząc agresywną wojnę przeciwko Ukrainie, jej suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej”.

„Planowanie, przygotowanie, rozpoczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej z naruszeniem umów, traktatów lub gwarancji międzynarodowych stanowi zbrodnię przeciwko pokojowi” – zaznaczono w dokumencie.

Sygnatariusze podkreślili, że „zbrodnie popełnione dotychczas przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie świadczą o cynizmie i bezkarności oraz o lekceważeniu regulaminów wojennych i praw ograniczających użycie siły militarnej”. „Potępiamy agresywna wojnę Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie i nie uznajemy aneksji zajętych terytoriów” – napisali przewodniczący.

„Zdecydowanie popieramy dochodzenie wszczęte przez Międzynarodowy Trybunał Karny w celu zidentyfikowania i ścigania osób, które popełniły zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości na terytorium Ukrainy” – zaakcentowano w oświadczeniu. Sygnatariusze opowiedzieli się za utworzeniem specjalnego międzynarodowego trybunału w celu postawienia przed sądem sprawców międzynarodowej zbrodni agresji, zainicjowanej przez Federację Rosyjską w dniu 24 lutego 2022 r. pełnowymiarową inwazją wojskową na terytorium suwerennej Ukrainy, poprzez „ustanowienie odpowiedniej podstawy prawnej, oprócz Międzynarodowego Trybunału Karnego, który nie może sprawować jurysdykcji w odniesieniu do tej agresji”.

Z polskiej strony dokument podpisali przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel oraz przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich.

Słowo Polskie za: Sejm RP, 3 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code