Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Przedwiośnie” w Nowogrodzie Wołyńskim

„Przedwiośnie” w Nowogrodzie Wołyńskim

8 września 2018 r., w dniu kiedy cała Polska i Polacy za granicą czytają „Przedwiośnie”, w Państwowym Muzeum Rodziny Kosaczów w Nowogrodzie Wołyńskim odbyła się VII edycja (III edycja w Nowogrodzie Wołyńskim) Narodowego Czytania Stefana Żeromskiego pod patronatem Pary prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.

Tegoroczna akcja została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego a współorganizatorami były: Dom Polski w Żytomierzu oraz Studencki Klub Polski.

Przedstawiciele obu organizacji licznie przybyli do Nowogrodu na czele z Panią Dyrektor dr. Ireną Perszko, Panią Prezes Walentyną Jusupową oraz nauczycielkami języka polskiego Julią Nowicką oraz Wiktorią Oleksiuk.

Lekturą Narodowego Czytania była powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Po wysłuchaniu listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wszyscy obejrzeli krótkie streszczenie lektury, po czym zostały przeczytane dwa rozdziały: pierwszy i dziesiąty. Wszyscy słuchali z zachwyceniem i zainteresowaniem po czym obejrzeli krótki fragment z filmu „Przedwiośnie”…

„Moja matka umarła nie z biedy i nie z bicia, i nie z samych chorób, lecz z tęsknoty za Polską” – były to ostatnie słowa skierowane przez głównego bohatera Cezarego Barykę do Szymona Gajowca przed nagłą śmiercią. Po tych słowach zauważyłam łzy w oczach starszych słuchaczy, oczy młodzieży były przepełnione dumą…

Projekt jest objęty wsparciem w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za Pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Wiktoria Szewczenko, prezes Polskiego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego, 10.09.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code