Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Przedstawiciele wszystkich mniejszości narodowych na Winnicczyźnie apelują o pokój na Ukrainie

Przedstawiciele wszystkich mniejszości narodowych na Winnicczyźnie apelują o pokój na Ukrainie

W obwodzie winnickim działa 78 organizacji społecznych, zrzeszających osoby należące do mniejszości narodowych. Z nich 27 – to polskie organizacje, funkcjonujące jak w mieście obwodowym, tak i w niewielkich miejscowościach wschodniego Podola.

Kilkunastu prezesów najbardziej aktywnych organizacji 17 czerwca wzięło udział w spotkaniu z nowymi władzami obwodu winnickiego – gubernatorem Anatolem Olijnykiem oraz jego zastępczynią Ludmyłą Szczerbakiwską. Podsumowaniem spotkania stało się uchwalenie wspólnej rezolucji, osądzającej rosyjską agresję na Ukrainę i potwierdzającej dążenie do porozumienia wszystkich 106 mniejszości narodowych i etnicznych, które zamieszkują Winnicczyznę.

Swój punkt widzenia na wydarzenia w ukraińskim państwie przedstawiły Teimur Abuszow (azerbejdżańska wspólnota „Atesz”), Włodzimierz Borżemski (żydowska organizacji „Hesed-Emuna”), Małgorzata Miedwiediewa, Dmytro Skakun i Jerzy Wójcicki (polskie stowarzyszenia w Barze i Winnicy), Włodzimierz Grygoryczenko oraz Jurij Rygorenko (romskie organizacje) oraz inni. Każdy miał kilka chwil na przedstawienie dążeń i celów, które stawiają przed sobą ich organizacje i mniejszości narodowe, które oni przedstawiają, a także na ocenę bieżącej sytuacji politycznej na Ukrainie.

Większość aktywistów skrytykowała dywersyjne działania Rosji na wschodzie Ukrainy. Najaktywniej poparli działania ukraińskich wojsk na wschodzie przedstawiciele polskiego środowiska – opowiedzieli o poparciu Polski dla uchodźców z terenów, na których prowadzone są działania wojenne, akcji „Paczka dla Ukrainy”, organizowaną przez Pocztę Polską oraz o tym, że Polacy w ślad za Ukraińcami byli najaktywniejszymi uczestnikami Majdanu, jak w Winnicy, tak i w Kijowie. O tym, że ranni na Majdanie otrzymywali pomoc medyczną także w Czechach, opowiedziała Łarysa Łanowyk, prezes stowarzyszenia „Holenderscy Czesi”.

Nowy gubernator podziękował każdemu z osobna prezesowi organizacji społecznych, potwierdził, że Polska pierwsza poparła Ukrainę na drodze do przemian demokratycznych i potwierdził, że winnicki obwód w tym roku, podobnie, jak i w 2008 roku, kiedy przyjął dużą ilość uchodźców z Gruzji, teraz zaopiekował się ponad 400 uchodźcami z Krymu i szuka miejsca, gdzie mogliby przeczekać wojnę uciekinierzy ze wschodu – a to większości dzieci i osoby w starszym wieku.

Spotkanie z gubernatorem, organizowane 17 czerwca przez wydział mniejszości narodowych obwodowej administracji (przewodniczący Igor Salecki, zastępczyni Alicja Ratyńska), zaowocowało w „personalizacji” poszczególnych mniejszości w oczach nowych władz obwodowych i pokazało stosunek prezesów poszczególnych organizacji mniejszościowych do nieoficjalnej wojny z Rosją. Ta ostatnia nie była wymieniona, jako agresor, we wspólnym apelu, podpisanym podczas spotkania bowiem po ponad 90 latach współistnienia w jednym państwie z „bratnim” narodem znaczna część ludzi dotychczas nie może uwierzyć, że Rosjanin, Putin – to wróg. Ale ta bolesna prawda powoli dociera do wszystkich, nawet tych, kto wczoraj stał po przeciwnej stronie Majdanu.

Redakcja, bwp

 

 

Zdjęcia ze spotkania

{morfeo 598}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *