Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Przedstawiciele władz samorządowych województwa świętokrzyskiego gościli w Winnicy

Przedstawiciele władz samorządowych województwa świętokrzyskiego gościli w Winnicy

23 sierpnia goście z partnerskiego dla winnickiego obwodu województwa świętokrzyskiego odwiedzili kościół kapucynów i spotkali się z przedstawicielami lokalnej mniejszości polskiej z Chmielnika, Bracławia oraz Winnicy.

Delegacji polskiej przewodniczył Przewodniczący Sejmiku Podkarpackiego Jan Pruś. Wśród gości był także dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora.

Każdy z zaproszonych na spotkanie lokalnych działaczy środowiska polskiego przy kawie i herbacie miał możliwość opowiedzieć o organizacji nauki języka polskiego, opiece nad polskimi zabytkami i prowadzeniu działalności naukowej, jak to zrobiła m.in. Helena Gawryluk i Alicja Ratyńska. Poruszono także tematy współpracy partnerskiej między hromadami obwodu winnickiego i gminami w województwie świętokrzyskim. Jan Pruś wyraził szacunek dla miejscowych Polaków za krzewienie języka polskiego i wiary ojców nie zważając na lata represji w czasach bolszewickich i zapewnił, że odniesie się do złożonych propozycji i omówi je z radnymi po powrocie do Polski.

Goście z Polski otrzymali w prezencie tradycyjny korowaj. Brat Konstanty Morozow OFM Cap osobiście poprowadził dla nich wycieczkę po wszystkich kondygnacjach kapucyńskiego kościoła i klasztora.

Redakcja, 24 sierpnia 2021 r.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code