Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta odwiedzili Ukrainę w ramach akcji „Pomocy Polakom na Wschodzie”

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta odwiedzili Ukrainę w ramach akcji „Pomocy Polakom na Wschodzie”

Polacy żyjący w okręgu konsularnym w Odessie otrzymają pomoc m.in. w postaci produktów spożywczych czy chemii gospodarczej.

W ramach „Pomocy Polakom na Wschodzie” przedstawiciele Prezydenta odwiedzają podczas wyjazdu Odessę, Chersoń i Mikołajów. W Odessie spotkali się z polskimi organizacjami, z księżmi, którzy posługują na miejscu; w Chersoniu złożone zostały kwiaty na symbolicznym grobie gen. Mariusza Zaruskiego, którego 155. rocznica urodzin przypada na 31 stycznia; odwiedzili również polską rodzinę i rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chersoniu.

Wizyta na Ukrainie to pierwsza w tym roku edycja akcji „Pomocy Polakom na Wschodzie”, która odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej.

– Prezydent Andrzej Duda zawsze mówi, że jest to akcja wdzięczności dla naszych rodaków, którzy trwają w polskości i przetrwali trudne czas, a teraz też często żyją w trudnych warunkach, ale przyznają się do tej polskości, są z niej dumni, kultywują tradycje, zwyczaje, język – mówi minister Adam Kwiatkowski, podkreślając, że akcja toczy się od początku prezydentury Andrzeja Dudy. Jak wskazał, pomoc po raz pierwszy dociera do Polaków, którzy mieszkają w okręgu konsularnym w Odessie. W ramach akcji na Ukrainę przyjechało także ok. 6 ton pomocy, na którą składają się m.in.: książki i pomoce naukowe, a także chemia gospodarcza, produkty spożywcze czy kołdry.

Słowo Polskie za: prezydent.pl, 28 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *