Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Przedstawiciele hromady Międzybóż gościli w Kostrzynie

Przedstawiciele hromady Międzybóż gościli w Kostrzynie

8 lutego do Kostrzyna przybyła delegacja z hromady (gminy) Międzybóż na Ukrainie.

Mer Międzyboża Oleksandr Tkacz wraz z radnymi gminy przybyli do Polski w celu poznania zasad funkcjonowania polskiego samorządu głownie po to aby podnieść jakości usług w sektorach administracji publicznej.

Współpraca Kostrzyna z Międzybóżem rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy to Związek Miast Polskich zaproponował Burmistrzowi Kostrzyna udział w projekcie “Zwiększenie udziału mieszkańców w planowaniu strategicznym i planowaniu świadczenia usług publicznych, w nowych hromadach na Ukrainie”.

Podczas wizyty została podpisana pomiędzy samorządami deklaracja woli zawarcia umowy partnerskiej służącej umacnianiu stosunków dobrosąsiedzkich.

Wizyta delegacji Miedzyboża w Kostrzynie była także okazją do spotkania z reprezentantami Ośrodka Pomocy Społecznej, Biblioteki Miejskiej, MZK, Kostrzyńskiego Centrum Kultury, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, KSSSE. W programie spotkania samorządów zaprezentowano także rezultaty projektów dofinansowanych ze środków UE, w tym otwarty w styczniu Domu Praktyk Twórczych.

Wymiar kulturalny delegacji tworzył pan Oleg Pogorelec – dyrektor Państwowego Ośrodka Historyczno-Kulturalnego na Zamku Międzybóż. Był bardzo zainteresowany współpracą naukową z Muzeum Twierdzy Kostrzyn z racji bardzo podobnej tematyki placówki i wspólnych zagadnień. W trakcie wizyty cała grupa zwiedziła Stare Miasto oraz ekspozycję w Bastionie Filip. Pan Oleg na terenie był nieco dłużej i dogłębnie zapoznał się z praca MTK oraz kwestiami ochrony i rewitalizacji zabytków architektury. Mamy nadzieję że będzie to owocna i ciekawa współpraca.

Franciszek Miciński, informacja źródłowa: Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą, 15 lutego 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *