Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Przedsiębiorcy z Winnicy i obwodu winnickiego poznawali możliwości misji handlowych do UE

Przedsiębiorcy z Winnicy i obwodu winnickiego poznawali możliwości misji handlowych do UE

15 lutego 2019 r. przedstawiciele biznesu oraz osoby planujące rozpocząć własny biznes z Kowalówki, Litynia, Winnicy oraz innych miejscowości obwodu winnickiego wzięli udział w spotkaniu w winnickim Centrom Rozwoju Lokalnej Samorządności, poświęconym organizowaniu i udziałowi w misjach biznesowych do państw Unii Europejskiej, nawiązaniu kontaktów z nowymi klientami i inwestorami, podwyższaniu poziomu innowacyjności swoich przedsiębiorstw.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Przedstawicielstwo UE na Ukrainie. W roli ekspertów wystąpili przedstawiciele ukraińskich instytucji, działających przy resortach rządowych, działalność których jest objęta wsparciem finansowym Unii Europejskiej oraz winnickich instytucji otoczenia biznesu.

– Mam pomysł na wykorzystanie energii gazu z odpadów na dogrzewanie wody w basenie i pomieszczeń komunalnych. Niestety brakuje mi środków na kupno niezbędnych części – opowiedział w trakcie spotkania z fachowcami z dziedziny biznesu przedsiębiorca z Kowalówki (rej. niemirowski).

– Mam niewielką restaurację w Lityniu i chciałabym rozszerzyć swój biznes w dziedzinie agroturystyki i rekreacji na świeżym powietrzu. W tym celu kupiłam niewielki obszar ziemi niedaleko jeziora i szukam dostępnego kredyty, żeby dokończyć realizację swojego pomysłu – zaznaczyła Lidia, która specjalnie przyjechała do Winnicy, żeby zbadać szanse na otrzymanie grantu lub innej formy wsparcia ze strony UE dla rozwoju własnej przedsiębiorczości.

Ukraina ma własne możliwości finansowe, które mogłyby skutecznie wesprzeć rozwój małej i mikro- przedsiębiorczości. Niestety większość funduszy rozwojowych, jak, chociażby Państwowy Fundusz Rozwoju Regionalnego, są kierowane w większości na remont lub budowę obiektów infrastruktury społecznej, co nie skutkuje tworzeniem nowych miejsc pracy i wzrostem gospodarczym ukraińskich hromad i regionów.  Jednocześnie na Ukrainie nie brakuje innowacyjnych pomysłów i ludzi z przedsiębiorczym potencjałem. Dla realizacji ich pomysłów potrzebny jest długofalowy plan inwestycji w kapitał ludzki, zachęcanie do zakładania własnego biznesu mieszkańców obszarów miejskich i wiejskich, tworzenia instytucji otoczenia biznesu i dywersyfikacji wydatkowania środków rozwojowych w stronę małego i mikroprzedsiębiorstwa a nie wspierania dobrze radzącego sobie dużego biznesu.

Redakcja, 18 lutego 2019 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code