Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Prognoza rynku nieruchomości w Polsce na rok 2022

Prognoza rynku nieruchomości w Polsce na rok 2022

W mijającym 2021 roku ceny nieruchomości w Polsce były wyższe niż rok wcześniej, ale stabilne. Dodatkowo niskie oprocentowanie kredytów skłaniało do kupowania nieruchomości pod hipotekę.

Według badań Cenatorium nowe mieszkania podrożały w październiku 2021 nawet o 6,4 proc. w przypadku Warszawy lub pozostały stabilne (Gdynia, Łódź, Wrocław). Natomiast na rynku wtórnym wzrosty cen zdecydowanie przystopowały. W stolicy w październiku 2021 odnotowano nawet ich spadek o 1,2 proc.

Jak czytamy w aktualnościach Związku Firm Pośrednictwa Finansowego wyzwania, jakie przyniesie rok 2022 na rynku nieruchomości to:

– Wysokie stopy procentowe – droższe kredyty
– Rekordowa inflacja – droższe materiały budowlane i usługi remontowe
– Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” – limit wkładu własnego, który według programu ma pokryć państwo, to maksymalnie 100 tys. złotych, co może spowodować brak nieruchomości w wielu miastach w danym przedziale cenowym kwalifikującym do programu
Wpływ kolejnych fali pandemii na gospodarkę – ostrożność Polaków w zadłużaniu się i w inwestowaniu

Program rządowy „Mieszkanie bez wkładu własnego” dotyczy nieruchomości do wartości około 500 tys. złotych. Jest więc duża szansa, że w wielu miastach mniejsze mieszkania lub domy zyskają kupców zakwalifikowanych do programu.

Walentyna Jusupowa za: Dziennik Bałtycki, 20 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *