Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Profesor z Akademii Pomorskiej ze Słupska na otwarciu roku szkolnego w Żytomierzu

Profesor z Akademii Pomorskiej ze Słupska na otwarciu roku szkolnego w Żytomierzu

1 września odbyło się uroczyste otwarcie roku szkolnego na Żytomierskim Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki. Podczas uroczystości, zebranych na niej studentów i kadrę pedagogiczną przywitał specjalny gość, doktor nauk historycznych, profesor, dyrektor Instytutu historii i politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku Robert Kuśnierz.

– Jest mi bardzo miło być tu z wami, szczególnie dlatego, że w tym roku zaczynamy wspólne nauczanie, na kierunku politologia ze wspólnym podwójnym dyplomem. Życzymy realizacji planów, wielu wydarzeń, który przynoszą radość i przyjemność – mówił Kuśnierz w Żytomierzu.

Zajęcia dla studentów pierwszego roku nauczania wydziału historycznego oraz Instytutu Filologii i dziennikarstwa rozpoczęły się z lekcji doktora z Polski Roberta Kuśnierza pt.: „Czy dobrze żyli Ukraińcy w Związku Radzieckim: nieznane polskie zdjęcia wsi radzieckich w 30 latach XX w.”.

Doktor nauk historycznych, profesor Robert Kuśnierz przez długi czas bada temat Wielkiego Głodu w Ukrainie, wydał książkę „Wielki Głód w „bolszewickim raju” i „Ukraina w latach kolektywizacji i Wielkiego Głodu (1929-1933)”, występował z wykładami w Polsce. Do Ukrainy z wykładem przyjechał po raz pierwszy.

W języku ukraińskim profesor z Polski opowiedział studentom o Wielkim Głodzie w latach 30. jako „nieistniejącym zjawisku” w radzieckich realiach, karze za fotografowanie, podał liczbę zmarłych i zaprezentował nieznane zdjęcia, ilustrujące Wielki Głód na Ukrainie.

Podczas wykładu Robert Kuśnierz zaznaczył, że w dniu dzisiejszym znane są tylko 100 oryginalnych zdjęć Wielkiego Głodu w latach 1932-1933 na Ukrainie. Wszystkie inne zdjęcia, który często przedstawiają, to przeważnie zdjęcia zbiorowego głodu na Ukrainie w roku 1922.

– Dlaczego tylko 100? Po-pierwsze, do fotografowania potrzebna była zgoda NKWD. Po-drugie, ilość osób, u kogo byli aparaty fotograficzne była mała. Więc zdjęcia robiła inteligencja, wojskowy attaché Ambasady RP w Dniepropietrowsku, Moskwie i innych miastach” – zaznaczył polski naukowiec, badający okoliczności Wielkiego Głodu na Ukrainie Robert Kuśnierz.

W ramach swojej wizyty w Żytomierzu profesor z Akademii Pomorskiej w Słupsku Robert Kuśnierz spotkał się również z kierownictwom uczelni im. Iwana Franki w celu omówienia dalszej współpracy.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji https://zu.edu.ua, 05.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code