Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Prof. Tomasz Grodzki został szefem delegacji do Zgromadzenia Parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy

Prof. Tomasz Grodzki został szefem delegacji do Zgromadzenia Parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy

Fot. Day

Pierwsze posiedzenie Zgromadzenia planowane jest na wiosnę.

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki został przewodniczącym polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy.

W jej składzie, liczącym 12 przedstawicieli Sejmu i Senatu znalazło się jeszcze troje senatorów: Małgorzata Kopiczko, Lidia Staroń i Stanisław Karczewski. Delegacja ukosntytuowała się podczas posiedzenia z udziałem Marszałków Sejmu i Senatu w środę, 16 grudnia br.

Zadaniem Zgromadzenia jest zajmowanie się sprawami, dotyczącymi wszystkich trzech krajów, na przykład relacjami z Białorusią, Rosją, cyberbezpieczeństwem czy obecnie także walką z COVID -19.

Marszałek Grodzki poinformował, że na wiosnę planowane jest spotkanie całego zgromadzenia. „Jako trzyosobowe prezydium – jest tam przedstawiciel Litwy, i Dmytro Razunkow z Ukrainy, i ja – ustalimy on line możliwą datę” – powiedział Marszałek.

W skład Zgromadzenia wchodzi po 12 parlamentarzystów z Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej oraz Rady Najwyższej Ukrainy. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się 16 czerwca 2008 r. w Kijowie. Przewodniczącym narodowej delegacji każdego kraju jest przewodniczący jego parlamentu, a jego zastępcą – przewodniczący komisji spraw zagranicznych danego parlamentu. Polska delegacja liczy 8 posłów i 4 senatorów. Zastępcą Marszałka Senatu będzie przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, Marek Kuchciński.

Członkowie Zgromadzenia pracują w komisjach: Komisji  ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy; Komisji ds. rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej, regionalnej, lokalnej i transgranicznej; Komisji ds. współpracy społecznej i kulturalnej; Komisji ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Słowo Polskie za: Senat RP, 4 stycznia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code