Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Produkt krajowy brutto Ukrainy poszedł w górę o 5,4 proc.

Produkt krajowy brutto Ukrainy poszedł w górę o 5,4 proc.

Fot.: zn.ua

W II kwartale tego roku ukraiński PKB wzrósł o 5,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku2020 − poinformowała Państwowa Służba Statystyczna.

Według pierwszego wicepremiera, ministra gospodarki Ukrainy Ołeksyja Lubczenko głównymi czynnikami, które przyczyniły się do wzrostu PKB, były: wznowienie pracy w prawie wszystkich rodzajach działalności gospodarczej, intensyfikacja budownictwa w wyniku uruchomienia programu kredytów hipotecznych, wzrost wolumenu realizacji projektów tzw. wielkiego bodownictwa i korzystne warunki na zewnętrznych rynkach towarowych.

„Obserwujemy ożywienie w sektorze przemysłowym. Wszystkie rodzaje działalności gospodarczej, z wyjątkiem rolnictwa, wykazują wzrost. Czynniki te pozwolą na zrekompensowanie dotychczasowych opóźnień w rozwoju gospodarczym i utrzymanie pozytywnego trendu do końca roku. Naszym celem jest wzrost PKB o 4 proc.” − podkreślił Lubczenko.

Jak wynika z prognoz Narodowego Banku Ukrainy w tym roku PKB Ukrainy powinien wzrosnąć o 3,8 proc., czego motorem ma być zwiększeniu się popytu krajowego i zagranicznego.

Słowo Polskie za: Ukrinform, 24 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code