Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydent Wrocławia i mer Lwowa uczcili pamięć polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

Prezydent Wrocławia i mer Lwowa uczcili pamięć polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

Fot. https://mordlwowski.wordpress.com

4 lipca przypada 77. rocznica zamordowania przez hitlerowców na Wzgórzach Wuleckich 25 profesorów lwowskich uczelni. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz mer Lwowa Andrij Sadowy złożyli w niedzielę we Lwowie kwiaty pod pomnikiem polskich profesorów, zamordowanych przez Niemców w 1941 r.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział dziennikarzom, że pamiętając o rocznicy pomordowania profesorów lwowskich wraz z merem Lwowa chcą zwrócić uwagę na dwie kwestie. „Po pierwsze dziś mówimy o tym, że Uniwersytet Lwowski w okresie międzywojennym był wybitną uczelnią. Pracujący tu matematycy i filozofowie stanowili czołówkę europejskiej i światowej nauki – to był przykład niezwykłej erupcji intelektualnej. Wielu z nich zostało tutaj pomordowanych” – powiedział Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia zwrócił uwagę, że pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia z 1941 r. symbolicznie wskazuje na piątek przykazanie dekalogu – Nie zabijaj. „Kiedy mówimy nie zabijaj, to pamiętamy również o tym, że na wschodzie Ukrainy giną ludzie. Świat obserwuje mundial rozgrywany w Rosji, ale pamiętajmy, że wciąż jest grupa niewinnych ludzi, która protestowała i protestuje przeciwko temu, że Rosja w sposób zbrojny zajęła część Ukrainy. Powinniśmy mówić o tym, że Ukraina jest i będzie wolnym i demokratycznym krajem” – mówił Dutkiewicz.

Z kolei mer Lwowa Andrij Sadowy podkreślił, że to dla niego zaszczyt, że Dutkiewicz przyjeżdża do Lwowa i wspólnie mogą „pomodlić się za pomordowanych profesorów”. „Kiedy rodziła się idea budowy tego pomnika, to nikt nie myślał, że będzie wojna i okupacja części naszego kraju. Dziękujemy, że jesteście z nami i że nas wspieracie. To jest wojna o niepodległość” – powiedział Sadowy.

W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz Lwowa i Wrocławia, rektorzy uczelni wrocławskich i lwowskich, polscy senatorowie, oraz akredytowani na Ukrainie polscy dyplomaci. Z okalających pomnik Wzgórz Wuleckich jego odsłonięcie obserwowało ok. dwóch tysięcy osób.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 03.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code