Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o nadaniu brygadzie LITPOLUKRBRIG imienia Konstantego Ostrogskiego

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o nadaniu brygadzie LITPOLUKRBRIG imienia Konstantego Ostrogskiego

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

W czwartek 27 grudnia służba prasowa Petra Poroszenki poinformowała o podpisaniu przez niego zmian do ugody o utworzeniu wspólnej polsko- litewsko- ukraińskiej jednostki, polegających na nadaniu jej imienia wielkiego hetmana Konstantego Ostrogskiego.

6 grudnia ten dokument został przyjęty przez ukraiński parlament ilością 230 głosów.

LITPOLUKRBRIG została utworzona w 2014 r. Tworzą ją żołnierze sił zbrojnych z trzech krajów – Ukrainy, Polski oraz Litwy. Rol brygady ma polegać na udziale w misjach pokojowych i humanitarnych w ramach działań organizacji międzynarodowych. Brygada stacjonuje w Lublinie. Większość żołnierzy z ponad czterotysięcznej formacji stanowią Polacy, w mniejszym stopniu – Litwini oraz Ukraińcy.

Konstanty Ostrogski (1460-1530) – książę i hetman najwyższy litewski w latach 1497–1500 i 1507–1530, wojewoda trocki od 1522 roku, kasztelan wileński od 1511 roku, starosta upicki, namiestnik bracławski i winnicki w 1497 roku, starosta bracławski, starosta łucki w latach 1507–1522, marszałek ziemi wołyńskiej w latach.

Za czasów króla Jana Olbrachta walczył z Tatarami, a później z Moskwą. W 1512 w wojnie litewsko-moskiewskiej konstanty Ostrogski dowodził w tej wojnie połączonymi siłami polsko-litewskimi w sile 35 tys. żołnierzy. Kulminacją kampanii była bitwa pod Orszą w 1514 r., w której Ostrogski odniósł druzgocące zwycięstwo nad Rosjanami.

Słowo Polskie, Wikipedia, 30 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code