Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydent Andrzej Duda w BBC: Ukraina musi wygrać i potrzebuje uzbrojenia. Ale decyzja na temat F-16 musi być podjęta wspólnie z sojusznikami

Prezydent Andrzej Duda w BBC: Ukraina musi wygrać i potrzebuje uzbrojenia. Ale decyzja na temat F-16 musi być podjęta wspólnie z sojusznikami

Fot. prezydent.pl

W wywiadzie dla BBC prezydent Polski podkreślił, że Ukraińcy wykazują się niezwykłym męstwem każdego dnia i zasługuje ono na najwyższy szacunek – ale potrzebują oni więcej nowoczesnej broni, by mogli skutecznie odpierać rosyjską agresję.

„Ta broń musi być dostarczana Ukrainie cały czas, Ukraina musi wygrać, Ukraina musi odeprzeć rosyjską agresję, ale by była w stanie to zrobić, potrzebuje uzbrojenia. F-16 to jedne z najlepszych myśliwców na świecie, więc nie ma wątpliwości co do tego, jak skuteczne one są. Problem z naszego punktu widzenia jest inny – po pierwsze uważamy, że to w każdym wypadku wymaga decyzji sojuszników, co oznacza, że musimy podjąć wspólną decyzję. Ponadto, z tego powodu, że F–16 wymagają serwisowania, jeśli byłyby gdzieś rozmieszczone, to nie chodzi tylko o myśliwce, ale też o techniczną obsługę, serwisowanie itd. Więc to nie jest tylko wysłanie kilku samolotów, kilku odrzutowców – mówił Andrzej Duda.

Nawiązując do tego głośnego tematu prezydent powiedział, że ewentualna decyzja o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16 nie może być podjęta przez Polskę samodzielnie, lecz musi to być wspólna decyzja sojuszników. Podkreślił także, że pokój na Ukrainie jest możliwy tylko poprzez przestrzeganie prawa międzynarodowego, a to oznacza przywrócenie suwerenności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach.

Andrzej Duda został zapytany też o to, co teraz powiedziałby Władimirowi Putinowi. – Powiedziałbym, że prędzej czy później to musi się dla niego zakończyć źle, ponieważ wierzę, że świat będzie zjednoczony, wierzę, że świat pozostanie po stronie uczciwości i sprawiedliwości, a uczciwość i sprawiedliwość są po stronie Ukrainy – mówił.

Słowo Polskie za: prezydent.pl, 14 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code