Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydenci Andrzej Duda na Wołyniu a Petro Poroszenko w Sahryniu oddali hołd zamordowanym rodakom

Prezydenci Andrzej Duda na Wołyniu a Petro Poroszenko w Sahryniu oddali hołd zamordowanym rodakom

Prezydent Andrzej Duda w trakcie mszy w Łucku upamiętniającej ofiary rzezi wołyńskiej. Fot. http://www.gazetaprawna.pl

8 lipca polski prezydent wziął udział w mszy świętej w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej, odprawionej w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku.

Po mszy Duda przekazał na ręce ordynariusza diecezji łuckiej biskupa Witalija Skomarowskiego pamiątkowy krzyż poświęcony pamięci pomordowanych Polaków. Następnie polski prezydent oddał hołd ofiarom na terenach nieistniejących już polskich wsi na Wołyniu i złożył wieniec na cmentarzu w Ołyce pod Łuckiem, w miejscu bezimiennego pochówku w zbiorowej mogile zamordowanych Polaków.

Podczas wizyty na Ukrainie prezydent Duda w ramach obchodów 75. rocznicy rzezi wołyńskiej odwiedził tereny, na których znajdowała się polska wieś – Kolonia Pokuta a dziś są pola uprawne.

W tym samym dniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przebywający w Sahryniu (woj. lubelskie) zaapelował o pojednanie historyczne z Polską. Oświadczył, że jego kraj jest przeciwny upolitycznianiu przeszłości i potwierdził, że Ukraina gotowa jest do dialogu na ten temat.

„Jestem przekonany, że i w polskim i w ukraińskim społeczeństwie jest wystarczająco dużo mądrości, by zrozumieć, że jakikolwiek konflikt między nami osłabia nas samych. Dzieje się tak, kiedy przed naszymi krajami stoi wspólne zagrożenie ze wschodu i gdy prowadzona przeciwko Ukrainie wojna hybrydowa Kremla rozpełza się na całą Europę” – powiedział.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 09.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code