Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezes polskiego IPN odwiedził Kijów i spotkał się z Polakami z obwodu żytomierskiego

Prezes polskiego IPN odwiedził Kijów i spotkał się z Polakami z obwodu żytomierskiego

Wołodymyr Wiatrowycz oraz Jarosław Szarek na otwarciu wystawy „Zbrodnia 1940 – historia zbrodni katyńskiej” w Kijowie. Fot. Paweł Bobołowicz

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wraz z delegacją Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskiego spotkał się w środę z Polakami, mieszkającymi w obwodzie żytomierskim na Ukrainie.

Jarosław Szarek złożył wizytę w Dołbyszu, który w czasach sowieckich, przed drugą wojną światową, był stolicą polskiego regionu autonomicznego zwanego Marchlewszczyzną. Wielu mieszkańców tych terenów padło ofiarą tzw. operacji polskiej, przeprowadzonej przez NKWD w ZSRR w latach 1937-1938.

Podczas wizyty w tej miejscowości delegacja z Polski wręczyła m.in. nagrody laureatom konkursu plastycznego, którego tematem była właśnie operacja polska. Uczestniczyła w nim młodzież i miejscowi artyści.

Polska delegacja odwiedziła także Żytomierz, gdzie zwiedziła polski cmentarz i złożyła kwiaty na grobie ojca Ignacego Paderewskiego. Była również w miejscu, gdzie w latach 30. ubiegłego wieku komuniści przeprowadzali masowe egzekucje.

Prezes IPN wraz z towarzyszącymi mu osobami złożył także kwiaty i zapalił znicze przed odsłoniętą 20 maja w Żytomierzu tablicą pamięci prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Szarek gościł na Ukrainie od wtorku, kiedy wziął udział w otwarciu wystawy „Zbrodnia 1940 – historia zbrodni katyńskiej”. Ekspozycję, którą przygotował IPN i Muzeum Katyńskie, można oglądać w kijowskiej twierdzy.

Prezes IPN rozmawiał z ukraińskim Instytutem Narodowej Pamięci i MSZ na temat legalizacji polskich miejsc pamięci narodowej na Ukrainie oraz ukraińskich w Polsce.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 25.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code