Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Prezenty, gry i zabawy dla najmłodszych w Kamieńcu Podolskim oraz Gródku

Prezenty, gry i zabawy dla najmłodszych w Kamieńcu Podolskim oraz Gródku

Już po raz drugi przy wsparciu Fundacji  „Pomoc Polakom na Wschodzie” i polskiego Banku Gospodarstwa Krajowego w Kamieńcu Podolskim i Gródku zorganizowano Dzień Dziecka.

W Kamieńcu Podolskim imprezę urządzono 14 czerwca na placu w pobliżu zabytkowego ratusza. Dla młodszych przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń polonijnych organizatorzy przygotowali ciekawe wycieczki i pyszne prezenty a także rozrywkę w wesołym miasteczku – na dmuchanych zjeżdżalniach i trampolinach.

„Fundacja >>Pomoc Polakom na Wschodzie<< drugi rok z rzędu organizuje takie święto. Jest mi bardzo miło, że w tym roku udział w nim wzięło znacznie więcej dzieci, niż w roku ubiegłym” – zaznaczył Stanisław Nagórniak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu Podolskim. „Mamy dwa polskich stowarzyszenia w Kamieńcu, również w Dunajowcach, Smotryczu, Słobódce, Оryninie. Do święta dołączył się także kościół rzymskokatolicki – siostry zakonne z pobliskich parafii przywieźli swoich wychowanków. Kiedy widzę tak dużo dzieci, raduje mi się serce! Mam już 73 lata, ale wiem, że moje życie nie minęło na próżno. Kiedy widzę jak dzieci się cieszą, obejmują mnie wspomnienia i chcę mi się tylko powiedzieć: daj Bóg pokoju i trochę porządku w naszym kraju i wszystko będzie dobrze” – dodał Nagórniak.

Również pan Stanisław opowiedział, że uczestnicy święta nie tylko dobrze się bawili, ale też odwiedzili zasłużoną dla odrodzenia kultury polskiej i kościoła katolickiego w Kamieńcu panią Rafalę Wróblewską, która jest w wieku 95 lat i mieszka w Domu Opieki, otwartym w 2017 roku przez ojców-pasjonistów w Smotryczu.

„Pani Rafala mieszkała na przedmieściu Kamieńca, które nazywało się się Jańczyńce (teraz Kołubajiwka). Jeszcze jako uczennica klasy 6 została wysłana z rodziną do Kazachstanu. Tam, zemdlawszy, upadła w śnieg i odmroziła sobie ręce. Wkrótce ręce zaczęły gnić, bo przecież nikt ich nie amputował i nie leczył… Później, nie zważając na stan zdrowia, kiedy wróciła z rodzicami na Podola, walczyła o otwarcie kościołów. Innym kobietom przedstawiciele władzy radzieckiej mogli powiedzieć: >>Babo, widzisz broń? A proch czułaś? To poczujesz! Albo pojedziesz do niedźwiedzi, jak będziesz wymagała, by tutaj znowu był kościół<<. W ten sposób chcieli osiągnąć posłuszeństwa. Ale z nimi była Rafala, która wyciągała swoje okaleczone ręce. Ona dobrze wiedziała, czym to grozi, i nie bała się. Wtedy przedstawiciele władz zaczynali mówić trochę spokojniej… Jest bohaterką nie tylko Kamieńca, ale odrodzenia polskości w ogóle” – mówił Stanisław Nagórniak.

Wieczorem tego samego dnia dzieci zorganizowali koncert na otwartej scenie. To symboliczne, że wśród rozmaitych występów (piosenek, tańców, inscenizacji) okazała się kompozycja choreograficzna „Wołanie o pokój”, a na zakończenie koncertu wszyscy uczestnicy wspólnie wykonali piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

„Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” jest organizatorem tego wydarzenia przy dużym wsparciu na miejscu pana Stanisława Nagórniaka z Kamieńca Podolskiego” – podkreśliła pani Katarzyna Jóźwiak, koordynator do spraw pomocy socjalnej i charytatywnej Fundacji PPnW oraz Wschodniego Funduszu Dobroczynności. „Natomiast sponsorem tych wydarzeń – Dnia Dziecka w Kamieńcu Podolskim i w Gródku Podolskim, jest Fundacja BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). Już po raz drugi,dzięki pomocy tej Fundacji, która przekazała pomoc na prowadzony przez nas Wschodni Fundusz Dobroczynności, możemy organizować Dzień Dziecka” – mówiła.

„W zeszłym roku był to tylko poczęstunek, słodycze i prezenty, natomiast w tym roku udało się również zorganizować atrakcje dla dzieci – dmuchane zabawy, watę cukrową. Dzieci skaczą przez cały dzień, z jednej atrakcji na drugą, stają w kolejkę po watę cukrową. Więc myślę że był to bardzo dobry pomysł” – powiedziała pani Katarzyna.

Na koniec obchodów Dnia Dziecka padły słowa podziękowania nie tylko na adres organizatorów z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, przewodniczącego lokalnego stowarzyszenia polskiego Stanisława Nagórniaka. Pani Halina Kostyniuk – prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim, podziękowała głównym gościom imprezy – dzieciom  za to, że byli wspaniali i aktywni, a ich rodzicom – za to, że dzieci uczą się języka i kultury swoich przodków.

Jurii Seheda, 19 czerwca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code