Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Prezentacja w Winnicy polskiej prezydencji w UE

Prezentacja w Winnicy polskiej prezydencji w UE

Pani Walentyna opisuję logotypę polskiej prezydencjiOd 1 lipca Polska przystąpiła do prezydencji w Unii Europejskiej. Honorowa misja stania na czele 27 państw wiąże się z dużymi wyzwaniami, szczególnie w czasie niestabilności gospodarczej w Grecji oraz politycznej w krajach Afryki.

14 lipca Winnicki Konsulat RP zorganizował konferencję prasową, na której mediom winnickiego okręgu konsularnego przedstawiono aspiracje Polski co do prezydencji w UE w okresie drugiego półrocza 2011 roku.

W prezentacji wzięli udział Konsul Generalny Winnickiego Konsulatu Krzysztof Świderek, konsul Anna Pustuł oraz referent pani Walentyna Gródecka. Ostatnia przedstawiła logotypę prezydencji oraz wymieniła miasta w Polsce, które staną się areną imprez kulturalnych.

O priorytetach Polski w czasie prezydencji opowiedziała konsul Anna Pustuł, nagłaszając o roli Polski w przyjęciu wspólnego europejskiego budżetu i sprzyjaniu Mołdawii oraz Ukrainie w ich dążeniach do integracji w europejskie struktury. Skrytykowano Białoruś za brak demokratycznych przemian i łamanie praw człowieka podczas manifestacji politycznych.

Następnie pan Krzysztof Świderek wymienił jakie imprezy kulturalne zostaną zorganizowane w naszym okręgu konsularnym.

Niektóre z nich to:

    • Dni Mazowsza na Podolu. Odbędą się 23-25 września w Winnicy, Berdyczowie oraz Kamieńcu-Podolskim;

    • Wystawa o twórczości i życiu Ignacego Jana Paderewskiego;

    • Amatorski mecz piłkarski Ukraina-Polska;

    • inne wystawy oraz imprezy, przybliżające polską kulturę mieszkańcom Ukrainy.

Pod koniec winnickiej prezentacji prezydencji Polski w UE ogłoszono kilka ważnych komunikatów, dotyczących składania wniosków wizowych w Winnickim KG RP. Otóż z 1 sierpnia obowiązkowa jest rejestracja wniosku na wizę krajową i Szengen przez e-konsulat.gov.pl. Konsul Generalny nowe zmiany tłumaczy zwiększeniem ilości wydanych wiz – tylko w I półroczu br ona przekroczyła 20 tysięcy, już przewyższając wskaźniki ubiegłego roku. Wnioski na Kartę Polaka będą składane bez zmian, nie potrzebna jest żadna rejestracja przez Internet.

Galeria zdjęcia z prezentacji

{morfeo 68}

Wideo z prezentacji

{vimeo}26460244{/vimeo}

Strona, poświęcona prezydencji Polski w UE: www.pl2011.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code