Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Prezentacja nowego tomiku poezji Jarosławy Pawluk w Żytomierzu

Prezentacja nowego tomiku poezji Jarosławy Pawluk w Żytomierzu

Od prezentacji wiersza Jarosławy Pawluk rozpoczęła się impreza poświęcona nowemu tomikowi  poezji pt:„Wierność” jej autorstwa.

Słowa jak ludzie – rodzą się i umierają,
Jednym wypada króciutki wiek,
Inne wiecznie w pamięci trwają.
A troska nasza z tego powodu:
By wiecznie żyło w sercach narodów
Słóweczko – wierność dwusylabowe,
W słowiańskiej mowie tak wartościowe.

Wierność Ojczyźnie i wierność matce,
Wierność tradycjom i wam, rodacy,
Swym obietnicom, których nie złamią
Pieniężne chęci nagrodą tanią.

Ten wiersz Jarosławy Pawluk otworzył prezentację jej nowego tomiku poezji pt:„Wierność”. Kolejna książka naszej Rodaczki, znanej działaczki społecznej, nauczycielki, tłumaczki i poetki ukazała się pod koniec 2019 roku dzięki wsparciu Domu Polskiego w Żytomierzu. Prezentacja odbyła się dnia 22 lutego 2020 roku w Domu Polskim z udziałem przedstawicieli środowiska polskiego Żytomierza i obwodu żytomierskiego.

Podczas prezentacji uczniowie i nauczycieli Sobotnich Kółek Twórczych oraz słuchacze kursów językowych Domu Polskiego recytowali wiersze z nowego tomiku. Brzmiały utwory liryczne i patriotyczne, modlitwy, którym autorka poświęciła pierwszy rozdział książki „Credo”.

Nie brakuje w dorobku twórczym Jarosławy Pawluk poezji, która nawiązuje do przeżyć życiowych – jej osobistych i całego narodu polskiego. Ale zawsze na końcu każdego wiersza pani Jarosława deklaruje niezłomność ducha, niepokorność wobec losu oraz stwierdza zwycięstwo prawdy i miłosierdzia.

Apoteozą twórczości pani Jarosławy Pawluk został poemat heroiczny „Rycerskość ducha”, który  poświęciła bohaterowi Tadeuszowi Kościuszce. Poemat był napisany jeszcze w 2017 roku i otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie „Kościuszko Bicentenary Competition” w Australii. Niewątpliwie „Rycerskość ducha” wzbogaciła prezentowany zbiór poezji.

W dorobku twórczym pani Jarosławy obok poezji patriotycznej,  znajdują się liryczne utwory o przyrodzie, ciepłe wspomnienia z dzieciństwa.
Nowa książka Jarosławy Pawluk nikogo nie pozostawiła obojętnym – na prezentacji nie brakło chętnych , którzy chcieli podzielić się swymi refleksjami po przeczytaniu wierszy. M.in. ciepłe słowa podziękowania za twórczość, możliwość obcowania się z głębokim słowem poetyckim powiedziała pani Natalia Misiać z Żytomierskiego Muzeum Kosmonautyki. Bardzo wzruszającą historię opowiedziała pani Olga Myczkowska – prezeska Romanowskiego Stowarzyszenia Polaków. Pani Olga w 2003 roku będąc uczennicą 7 klasy z wierszem pani Jarosławy zajęła II miejsce w eliminacji regionalnej Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego „Kresy” w Kijowie i zdobyła możliwość udziału w finale konkursu w Polsce. Fragment tego wiersza pani Olga zarecytowała na znak wdzięczności autorce.

Pani Larysa Bojko – kierownik artystyczny zespołu dziecięcego „Kwiaty” wykonała kilka swoich piosenek napisanych do słów Jarosławy Pawluk.

Bardzo wzruszającym było wystąpienie pani Stanisławy Rudkowskiej – prezeski Stowarzyszenia Polaków we wsi Bykówka. Pani Stanisława ze łzami w oczach czytała wiersz „Modlitwa o wytrwałości”. „Nie jednokrotnie czytając ten wiersz wspominam o naszym proboszczu ks. Jerzy Skwierzyńskim, który walczy z ciężką chorobą. To Modlitwa o jego cierpieniu, jego walce i wytrwałości” – powiedział pani Stanisława.

Nie zabrakło ciepłych słów dla pani Jarosławy Pawluk od prezesów organizacji żytomierskich. M.in. podziękowania i gratulację z okazji nowej książki złożyły pani Natalia Iszczuk, pani Walentyna Jusupowa oraz pani Mirosława Starowierow.

Po części oficjalnej prezentację kontynuowano w atmosferze towarzyskiej z poczęstunkiem i śpiewem ulubionych piosenek polskich.

Bardzo się cieszymy, że mamy możliwość współpracować z tak utalentowaną i pracowitą poetką, jaką jest pani Jarosława Pawluk. Życzymy jej dużo zdrowia, natchnienia i czekamy na nową tomiki!

Informacja o życiu i twórczości Jarosławy Pawluk na stronie Internetowej Domu Polskiego w Żytomierzu https://dompolski.zt.ua/czlowiek-ktory-nie-poddal-sie-losowi/

Działalność Domu Polskiego wspierana jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

>>> Zbiórka poezji „Wierność” w wersji PDF<<<

Dom Polski w Żytomierzu, 28 lutego 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code