Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Prezentacja książki o zwalczaniu przez Rosję przejawów świadomości narodowej odbyła się w bibliotece chmielnickiej

Prezentacja książki o zwalczaniu przez Rosję przejawów świadomości narodowej odbyła się w bibliotece chmielnickiej

Fot. Chmielnicka Biblioteka Obwodowa

W Chmielnickiej Obwodowej Powszechnej Bibliotece Naukowej Jarosław Sumyszyn zaprezentował swoją książkę „Tożsamość polska a autokracja rosyjska. Odcinek podolski”.

W publikacji popularnonaukowej na przykładzie Podola autor zademonstrował, że Rosja w ciągu wieków niszczyła nie tylko wszystko ukraińskie, lecz także przejawy wszelkiej świadomości narodowej, w tym także polskiej.

Przeanalizował politykę rosyjskich władz autokratycznych XIX wieku w zakresie niszczenia polskiej tożsamości jako światopoglądu cywilizacyjnego. W swojej książce Jarosław Sumyszyn szczegółowo opisał, jak Rosja na szczeblu rządowym walczyła z Kościołem katolickim i polskimi szkołami.

Rozpowszechnianie polskiej literatury i symboli narodowych było „niedopuszczalne”. A Polacy, którzy od dawna mieszkali na terenie regionu, musieli doświadczyć dyskryminacji na tle narodowościowym i wyznaniowym.

Lidia Baranowska, Franciszek Miciński, fot.: Chmielnicka Obwodowa Powszechna Biblioteka Naukowa, 4 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code