Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Łuck: prezentacja nowej książki o okresie międzywojennym Wołynia

Łuck: prezentacja nowej książki o okresie międzywojennym Wołynia

W piątek, 19 listopada, w Muzeum Współczesnej Sztuki Ukraińskiej Korsaków w Łucku miała miejsce prezentacja książki autorstwa historyka i krajoznawcy Oleksandra Kotysa „Na Wschodzie Europy. Rozwój Wołynia w okresie międzywojennym”.

Publikacja została wydana przy wsparciu stowarzyszenia artystycznego „Stendal” oraz Konsulatu Generalnego RP w Łucku. Książka prezentuje wybrane aspekty życia na Wołyniu w okresie międzywojennym, w czasach gdy te tereny wchodziły w skład II Rzeczypospolitej. Jest to próba zwrócenia uwagi czytelnika na kulturę regionu, czołowe osobowości, które ją tworzyły, a także na ówczesny intensywny rozwój Wołynia w szerokiej perspektywie – przemysłowej, urbanistycznej, architektonicznej.
W publikacji celowo pominięto kontekst polityczny tamtych czasów – autor położył akcent na oddanie szczególnej atmosfery tego okresu – czasu nadziei na spokojne życie i nadejście nowoczesności.

Ta popularnonaukowa pozycja była wcześniej prezentowana m. in. podczas konferencji naukowej „Wołyń w europejskiej przestrzeni geopolitycznej i kulturowej” na Uniwersytecie im. Łesi Ukrainki w Łucku. Książka jest przeznaczona dla każdego, kto interesuje się historią, kulturą, publicystyką i chce dowiedzieć się więcej o Wołyniu i jego historii w okresie 1918-1939.

Podczas wydarzenia KG RP w Łucku reprezentowali konsulowie Aleksandra Olejnik-Urbanowicz oraz Piotr Urbanowicz.

Sergij Porowczuk, mw za: KG RP w Łucku, 30 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code