Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Prezentacja albumu fotograficznego „Czas Fedeckiego” w Żytomierzu

Prezentacja albumu fotograficznego „Czas Fedeckiego” w Żytomierzu

W dniu 18 stycznia br. w Gnatyuk Art. Center w Żytomierzu odbyła się prezentacja albumu fotograficznego „Czas Fedeckiego”. Album fotograficzny został zaprezentowany przez Charkowską Szkołę Fotograficzną Włodzimierza Ogloblina.

Na prezentacji albumu „Czas Fedeckiego” byli obecni miejscowi krajoznawcy, fotografowie i mieszkańcy miasta, którzy interesują się historią miasta Żytomierza.

Dla Żytomierza to bardzo interesujące wydarzenie,  Fedecki jest znany w Charkowie ,poświęcono mu tablice pamiątkowe (jedna powstała w 2010 roku na budynku obwodowej filharmonii, druga – w 2013, na budynku, gdzie mieszkał A. Fedecki). Lecz , w Żytomierzu, tam gdzie się urodził , prawie nic o nim nie wiadomo.

Na początku spotkania został wyświetlony film „Alfred Fedecki – człowiek poza kadrem” (praca dyplomowa Studenckiego Żytomierskiego Koledżu Kultury i Sztuki im. Iwana Ogienki, Olgi Biloszyckiej, 2015 r.). Przeglądając ten film, rozumie się ,że Fedecki, jako bardzo utalentowany człowiek, bardzo skromny, porządny i ambitny,  pozostawił po sobie wielki dorobek fotograficzny, zrobił np. portrety wybitnym ludziom XIX-XX wieku (prawie ponad 52 tysięcy zdjęć) i nie zrobił żadnego własnego foto portretu. Mamy tylko jedno jego zdjęcie podczas pracy w studio fotograficznym.

Później głos zabrali miejscowi krajoznawcy, którzy mówili o czasach Fedeckiego w Żytomierzu. Georgij Mokrycki zaprezentował gościom z Charkowa książkę „Tango z przeszłością”, która została wydana w 2013 roku, gdzie wspomina się trochę o Fedeckim w Żytomierzu. Sergij Sobczuk, przedstawił zdjęcia z własnej kolekcji A. Fedeckiego oraz W. Wysockiego.

W swoim występie inicjator spotkania – założyciel Charkowskiej Szkoły Fotograficznej Włodzimierz Ogloblin, bardzo się cieszył, że ma możliwość „powrócić Fedeckiego  jego Ojczyznie , i Żytomierzowi”.  Badał on wiele lat  życie A. Fedeckiego, jego działalność w Charkowie. Poszukiwał zdjęcia, zrobione przez Fedeckiego w charkowskim studio fotograficznym. Ale prawie nic nie wie o latach życia w Żytomierzu A. Fedeckiego, dlatego też postał pomysł, uzupełnienia tej informacji wspólnie z żytomierzaninami.

Dużo  pomysłów powstało podczas tego spotkania, miejmy nadzieje, że uda się wszystkie zaplanowane zrealizować i będziemy wiedzieli i cieszyli się z tak słynnego, znanego kolejnego Polaka z Żytomierza.

Zgodnie z tym co jest napisane w Wikipedi, Alfred Fedecki urodził się w 1857 roku w Żytomierzu w polskiej rodzinie. Wykształcenie fotograficzne zdobył w Akademii Sztuki w Wiedniu. Pracę zawodową rozpoczął w Kijowie pod kierunkiem znakomitego fotografika, Włodzimierza Wysockiego. Następnie w 1886 r. otworzył własne atelier fotograficzne w Charkowie. W swojej samodzielnej pracy artystycznej Fedecki zaczął odchodzić od obowiązującej statycznej „rodzinnej” kompozycji zdjęcia w kierunku „malarskiego” portretowania osób. Nowatorskie, jak na owe czasy, zdjęcia przyniosły artyście dużą popularność oraz liczne nagrody na krajowych i zagranicznych wystawach. Jego wysokie umiejętności docenili czołowe osobistości życia politycznego i artystycznego. Współpracował z wieloma wydawnictwami, a jego prace były zamieszczane w najbardziej poczytnych czasopismach tego czasu. A. Fedecki interesował się także wszelkimi nowościami technicznymi, które starał się wykorzystywać w fotografii. Często w swojej pracy eksperymentował, m.in. podjął próby zapisywania dźwięków, zastosowania artystycznego fotografii rentgenowskiej, wykonywał pierwsze kolorowe fotografie, a także jako pierwszy zorganizował publiczny pokaz kinematograficzny w Charkowie. Zmarł w Mińsku, pochowany został w Charkowie.

Walentyna Jusupowa, 23 stycznia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code