Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Prawosławni 19 stycznia świętują Chrzest Pański

Prawosławni 19 stycznia świętują Chrzest Pański

Zdjęcie pobrano z unian.uaChrzest Pański – to trzecie największe święto, kończące 19.01 cykl Świąt Bożonarodzeniowych u Chrześcijan Wschodniego obrządku. Cerkiew traktuje Chrzest Pański Pańskie jako „święto ewangelizacji” narodów, przez to, że właśnie z Chrztu Pańskiego Jezus zaczął Ewangelizację. To święto nazywają także Jordanem. Jordan (od nazwy rzeki Jordan w Palestynie) – ludowa nazwa chrześcijańskiego obrzędu poświęcenia wody. Powtarzają go co rok na pamięć o Chrzcie Jezusa Chrystusa w Jordanii, opisanym w Ewangeliach.

Poprzedniego dnia – 18 stycznia – prawosławni poszczą. Kolację rozpoczynają, kiedy zajaśnieje pierwsza zorza wieczorna. Na stole znajdują się tylko postne potrawy. Rankiem (19 stycznia) w cerkwiach święcą wodę. Uważa się, że na Jordan woda nabiera właściwości leczniczych i zachowuje ich w ciągu całego roku, uzdrawiając fizyczne i duchowe choroby.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code