Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Prawdziwa radość świąt Bożego Narodzenia

Prawdziwa radość świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w całym roku. Są to święta prawdziwie radosne. Czas miłości i jedności.

Dzisiaj coraz częściej radość tych świąt jest redukowana do radości płynącej z wolnego czasu, do radości z prezentów czy świątecznych spotkań przy stole. W wielu życzeniach nie wymieniamy nawet tytułu tych świąt, a więc Bożego Narodzenia, tylko mówimy czy piszemy: Wesołych świąt! Pytamy się jakich świąt? Tradycja polska zawsze nakazywała je wymieniać, bo w przeciwnym razie nie ma świętowania.

Odnajdujemy prawdziwą radość w tym czasie, kiedy koncentrujemy naszą uwagę na Zbawicielu. Duch Świąt Bożego Narodzenia rozświetla okienko duszy, przez które oglądamy pędzący świat. Wielka radość, nazywana przez nas w życzeniach radością prawdziwą z narodzenia Zbawiciela, powinna zatem być wyróżnikiem tego czasu. Inne małe radości mają wspierać tamtą, najważniejszą, a więc może to być mała radość ze spotkań, z odpoczynku czy prezentów. Nie powinniśmy jednak tej hierarchii odwracać.

O tej prawdziwej radości z narodzenia Pana mówili dzieci z  parafii sw. Doroty  w Sławucie, które przedstawili scenkę teatralną  pod tytulem „Radość  Bożego Narodzenia”, ujmując ważność  spraw tych świąt. 30 grudnia w kaplice p. w. NMP Szkaplerznej,  publicznośc, oglądająca inscenizację, mogła przypomnieć  sobie sens corocznego świętowania Bożego Narodzenia.

Przygotowania do przedstawienia trwały od miesiąca, dzieci poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej, że poza nauką tekstu, one uczyły się też śpiewać kolędy, by w pełni oddać radość  z narodzenia Pana. W przedstawieniu wzięło udział około 25 dzieciaków z parafii.

Wspaniale odegrana inscenizacja przeplatana wątkami tradycyjnymi i współczesnymi sprawiła, że wszyscy choć na chwilę mogli ponownie poczuć magię świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie było bardzo radosne.  Wielu wzruszeń dostarczyli zebranej publiczności mali aktorzy, grając z wielkim zaangażowaniem i przejęciem swoje role,  śpiewając kolędy. Śpiewały tradycyjne pieśni religijne, które wszyscy znali i mogli się włączyć we wspólne śpiewanie.
Pięknie przygotowana dekoracja, stroje, dzięki którym mogliśmy i my przenieść do Betlejem. Gromkie oklaski świadczyły o tym, że zrobili to przepięknie. Tak jak jest magiczny czas Bożego Narodzenia, taki był też nastrój, który panował w kościele śpiewając  razem kolędę „Józefie stajenki nie szukaj. Otwórzmy drzwi naszych serc dla Chrystusa! Taka jest radość świąt Bożego Narodzenia!”.

Po przedstawieniu ks. Jan Szańca podziękował młodym aktorom oraz osobom uczestniczącym w przygotowaniu jasełkowego widowiska, a mianowicie – siostrom zakonnym Urszuli i Witalii ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie jasełek i zaprezentowanie ich w naszej wspólnocie parafialnej. Gratulujemy młodym aktorom i życzymy dalszych sukcesów!

Julia Opanasiuk, p.o. prezesa Związku Polaków w Sławucie, 01.01.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *