Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Pracownikom sezonowym z Ukrainy zezwolono na „polową kwarantannę”

Pracownikom sezonowym z Ukrainy zezwolono na „polową kwarantannę”

Fot. swiatrolnika.pl

Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce ogłosił warunki, na których pracownicy sezonowi z Ukrainy będą mogli pracować w gospodarstwach i jednocześnie poddawać się kwarantannie.

Jak informuje gis.gov.pl, oznacza to, że pracownikom z Ukrainy, którzy teraz przybędą do Polski w celu pracy sezonowej, zezwolono na 14 dni kwarantanny bezpośrednio podczas zbioru lub przetwarzania plonów.

Każdy, kto teraz przyjedzie do Polski w celu pracy sezonowej, zostanie wpisany do rejestru odwiedzających. Przyjazd pracowników sezonowych do określonego gospodarstwa musi odbyć się zorganizowanym transportem (pracodawcy lub pracownika) zgodnie z wszystkimi procedurami sanitarnymi. Czas podróży nie powinien być dłuższy niż 24 godziny od momentu przekroczenia granicy. Pracodawca musi przekazać cudzoziemcowi pisemne informacje na temat jego obowiązków, kwarantanny i działań w przypadku infekcji.

Pracownik musi odbyć 14-dniową kwarantannę w gospodarstwie. Pracodawca jest zobowiązany do poinformowania o tym powiatowego departamentu sanitarno-epidemiologicznego.

Po przybyciu pracownik musi zostać przebadany na obecność koronawirusa. Pracodawca musi za to zapłacić. W przypadku pozytywnego wyniku pracownik musi opuścić gospodarstwo i być w izolacji.

Podczas kwarantanny pracownik może pracować, ale nie może opuścić gospodarstwa, a kontakt z innymi ludźmi powinien być ograniczony do minimum;

Po 7 dniach kwarantanny możesz powtórzyć test. Jeśli wynik jest ujemny, pracownik zostanie zwolniony z reszty kwarantanny.

Jeśli u pracownika wystąpią objawy podobne do koronawirusa w miejscu pracy, będzie on musiał zostać natychmiast usunięty z pracy i przetransportowany indywidualnym transportem do miejsca zamieszkania.

Przypomnijmy, że polskie konsulaty na Ukrainie zaczęły przyjmować dokumenty wyłącznie w celu uzyskania wiz do prac rolniczych i ogrodniczych, a także transportu międzynarodowego.

Sergij Porowczuk za: yavp.pl, 16 maja 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code