Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Pracownicy z Ukrainy w każdej piątej firmie w Polsce

Pracownicy z Ukrainy w każdej piątej firmie w Polsce

Fot. pwste.edu.pl

„To wzrost aż o 10 procent w porównaniu do początku roku” – podaje portal rmf24.pl. Pracowników z kraju nad Dnieprem można najczęściej spotkać w przedsiębiorstwach, które zajmują się turystyką, w tym głównie hotelarstwem, a także przetwórstwem i rolnictwem.

Średnia pensja Ukraińców w Polsce to teraz od 2,5 do 3,5 tys. złotych. Pracowników z Ukrainy najczęściej znajdziemy w dużych firmach – 40 procent z nich deklaruje zatrudnianie kadry ze Wschodu. W średnich przedsiębiorstwach ten odsetek wynosi 29 proc., a w małych 18 proc. I choć dalej widać, że im większa firma, tym więcej kadry zza wschodniej granicy, mali przedsiębiorcy najbardziej zwiększyli zainteresowanie Ukraińcami.

W porównaniu do poprzedniej edycji badania, odsetek najmniejszych firm deklarujących zatrudnianie kadry ze Wschodu wzrósł dwukrotnie – z 9 proc. do 18 proc. W przypadku dużych i średnich firm ten wzrost wyniósł tylko 4 punkty procentowe.

Poszukiwania Ukraińców w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje 17 proc. przedsiębiorstw – 30 proc. dużych, co piąte średnie i 15 proc. małych. Jeżeli chodzi o branże dominuje produkcja – już co trzecia firma produkcyjna będzie poszukiwała kadry ze Wschodu.

Słowo Polskie na podstawie informacji rmf24.pl, 25.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code