Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pracowite wakacje artystów z Baru

Pracowite wakacje artystów z Baru

17 czerwca autokar z artystami wyjechał z  Domu Polskiego w Barze w daleką podróż na południowy wschód Ukrainy do miasta Mielitopol (w tłumaczeniu z języka greckiego – „miodowe miasto”).

W czasie, gdy chrześcijanie wschodniego obrządku świętują Miodowy Spas, w Mielitopolu odbywa się tradycyjny festiwal miodu „Miodowe”. Pojechaliśmy na zaproszenie Pani Natalii Kozyriackiej – Prezes miejscowej polskiej organizacji, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji 15-lecia założenia społecznej organizacji „Melitopolskie Ukraińsko-Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo „Polonia”, które przebiegały w ramach V Forum Interkulturowych Miast Ukrainy.

Melitopol to pierwsze ukraińskie miasto-uczestnik Programu Unii Europejskiej „Interkulturalne miasta” w 2008 roku o dumnej nazwie „Interkulturalna stolica Ukrainy”. Miasto zamieszkuje około 100 różnych narodowości. Narodowość polską, wspólnie z miejscowymi Polakami, reprezentowały zespoły działające przy Domu Polskim w Barze.

W dworku pełniącego rolę siedziby miejscowego  muzeum krajoznawczego, bogatego na różne cenne eksponaty archeologiczne  (m.in. kolekcja scytyjskiego złota datowana na IV rok p.n.e oraz ponad czterdzieści pięć tysięcy innych eksponatów) odbył się pierwszy występ zespołu „Młode Liście”. Przedstawiciele wielu grup etnicznych w strojach narodowych przygotowali do degustacji swoje gastronomiczne specjały. Polacy na dużej tacy podawali wyśmienite pączki, a następnie nasza młodzież, oklaskiwana gromkimi brawami, bardzo emocjonalnie zaśpiewała „Krajkę”.

Od 2011 roku w Melitopolu odbywa się miejscowy festiwal czereśni „Czereśniowe”. Po  kostiumowym przemarszu centralnymi ulicami  mieszkańców miasta różnej płci i wieku, w parku miejskim odbył się jeszcze jeden koncert z udziałem młodzieży z Baru. Po ich występie można było wziąć udział w zajęciach mistrzowskich z różnych robót ręcznych. Ponadto wszyscy chętni mieli możliwość częstowania się  świeżo ugotowanymi  w parku konfiturami z czereśni. My zaś dostaliśmy w prezencie 40 kilo przepysznych słodkich czarnych czereśni i  wyruszyliśmy na  sześciodniowy wypoczynek nad morze Azowskie. Ten niezwykły wyjazd  i wypoczynek zawdzięczamy Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy, który zafundował dla nas transport, a także członkom melitopolskiego towarzystwa „Polonia”, którym dziękujemy za serdeczne przyjęcie i opiekę nad grupą.

Opaleni i wypoczęci  szczęśliwie wróciliśmy do domu.  27 czerwca, do Berdyczowa na XXI Dni Kultury Polskiej wyjechał zespół taneczny „Aksamitki”. Wyjazd ten ponownie zainicjował i sponsorował Konsulat Generalny RP w Winnicy. Po długiej przerwie związanej z pandemią Covid-19, młodzież chętnie przedstawia swój dorobek artystyczny ( tym bardziej, że w czasie kwarantanny działalność zespołów w Domu Polskim  nie była wstrzymana). Dzieci i młodzież pracowały w małych grupach. Dzięki profesjonalizmowi Pań Heleny Szynelowej oraz Inny Miedwiediewej – kierowniczek „Aksamitek” – zespół ten został nagrodzony przez berdyczowską publiczność gromkimi brawami.

Mimo, że trwają długo oczekiwane przez wszystkich  wakacje, członkowie zespołów artystycznych działających przy Domu Polskim w Barze intensywnie pracują. Trwają bowiem przygotowania do nagrania zainicjowanego przez Stowarzyszenie  Lagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie koncertu niepodległościowego. Wszystkim zaangażowanym w ten projekt życzymy sukcesu.

Dyrektor Domu Polskiego w Barze Małgorzata Miedwiediewa, 12 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *