Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Prace archeologiczne w Berdyczowie

Prace archeologiczne w Berdyczowie

Pierwsze badanie archeologiczne miasta Berdyczów startują już wkrótce. Rozpoczną się na terenie klasztoru Karmelitów Bosych.

O tym mówiono podczas І Ogólnoukraińskiiego zjazdu archeologicznego w Niżynie. O pracach w Berdyczowie mówił kierownik Żytomierskiej ekspedycji archeologicznej, naukowy pracownik Instytut Archeologii НАНУ, dr hab. Andrij Petrauskas.

„Na terytorium miasta Berdyczów przez cały czas istnienia nauki archeologicznej nikt nie prowadził badań, chociaż tam znajduje się bardzo znany klasztor Karmelitów Bosych. Wkrótce, jak tylko otrzymamy niezbędne pozwolenia, po raz pierwszy rozpoczniemy badania w tym mieście. W bieżącym roku wykonanie prac zaplanowane jest na terenie klasztoru”, – zaznaczył naukowiec.

Jak podkreślił, pierwsze, co mogą znaleźć archeolodzy, to – ślady doby litewskiej (XVI wieku). Tak jak w tym okresie w mieście zbudowano pałac i mury obronne.

Także on powiedział, że w tym roku żytomierska archeologiczna ekspedycja prowadziła rozkopki w Malinie, Korosteniu i Olewsku.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji https://www.ukrinform.ua, 27 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code