Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Poznańskie biletomaty ZTM zostaną wyposażone w serwis w języku ukraińskim

Poznańskie biletomaty ZTM zostaną wyposażone w serwis w języku ukraińskim

Fot. http://www.gloswielkopolski.pl/

– Jesteśmy w trakcie przygotowywania się do tej zmiany. Zależy nam, aby wszystkim naszym klientom ułatwić bezpośrednio korzystanie z biletomatów, a pośrednio z transportu miejskiego – potwierdza Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

„W Polsce w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba migrantów z Ukrainy. W Województwie Wielkopolskim w 2016 r. pracowało 120 tys. osób pochodzenia ukraińskiego. Można więc szacować, że w samym Poznaniu i powiecie poznańskim takich osób jest kilkadziesiąt tysięcy. Osoby te często korzystają w  Poznaniu z transportu publicznego. W związku z tym, zwracam się z prośbą o dodanie do biletomatów ZTM obsługi w języku ukraińskim” – pisał Wierzbicki, poznański radny w interpelacji.

Urząd Miasta przychylił się do prośby Wierzbickiego. Pomysł, by język ukraiński zaczął być obecny w poznańskiej przestrzeni publicznej, narodził się około rok temu. Stowarzyszenie SK Polska Ukraina, które działa przy konsulacie honorowym Ukrainy w Poznaniu, próbowało zachęcić miasto do dodania informacji w języku ukraińskim na stronie internetowej ZTM, w rozkładach jazdy i podstawowych informacjach, usprawniających korzystanie z miejskiego transportu.

– Całość miała być też wzmocniona kampanią w tramwajach, w których puszczane by były powitania „dzień dobry” w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Ale nie udało się go zrealizować – mówił Witold Horowski, honorowy konsul Ukrainy w Poznaniu. – Cieszę się jednak, że coś w tym temacie ruszyło i żyjącym w Poznaniu Ukraińcom pod tym względem będzie łatwiej.

Pod koniec ubiegłego roku w języku ukraińskim dostępna jest także oficjalna miejska strona internetowa z informacjami o Poznaniu. Po ukraińsku odbywają się też modlitwy w poznańskich kościołach.

Słowo Polskie na podstawie informacji www.lepszypoznan.pl, 09.01.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code