Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Poznajemy Polskę z „Promykiem”

Poznajemy Polskę z „Promykiem”

Przy wsparciu Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży „Promyk” w dniach 21-31 lipca 2017 roku odbył się wyjazd grupy z Żytomierza do Polski w celu zapoznania się z kulturą, tradycjami i historią kraju nad Wisłą. Koordynatorem wyjazdu była docent Katedry ekologii i biologii człowieka Państwowego Uniwersytetu im. I. Franki Helena Uwajewa.

Uczestnicy zostali zakwaterowanie na terytorium Świętokrzyskiego Politechnicznego Uniwersytetu w Kielcach, zapoznali się z uczelnią oraz dowiedzieli się o zasadach działalności szkół zawodowych w Polsce.

W Lublinie grupa odwiedziła Państwowe muzeum na Majdanku, centralną część miasta, gdzie znajduje się m.in. Zamek Lubelski i kaplica Trójcy Przenajświętszej, wieżę Trynitarską, Trybunał Główny Koronny, Bramę Krakowską, Bazylikę Dominikanów.

W drugiej stolicy Polski, Krakowie, uczestnicy programu mogli cieszyć się pięknem i bogactwem architektury tego miasta, szczególnie Zamkiem Królewskim na Wawelu. Niezapomniane wrażenia pozostawiły po sobie Katedra Świętych Stanisława i Wacława, która jest znana, jako miejsce koronacji i pochówku królów polskich i wybitnych działaczy. Młodzież oddała hołd Józefowi Piłsudskiemu i Lechowi i Marii Kaczyńskim.

W trzeciej stolicy Polski, Warszawie, gości z Ukrainy szczególnie zachwyciło piękno Starego Miasta, które Polacy odbudowali po całkowitym zniszczeniu podczas II Wojny Światowej i spacer Starym Miastem, w pobliżu Sejmu RP i Pałacu Prezydenckiego.

W Kielcach, który często nazywany «geologicznym muzeum pod niebem» zobaczyli geologiczny rezerwat Kadzielnia – fragment skamieniałego dna morskiego z resztkami koralów i głowonogów i unikalnych rzadkich pancernych ryb, odwiedzili  Muzeum Historii Kielc i Muzeum Zabawek.

Niespodzianką stał się starożytny królewski zamek w niewielkim miasteczku Chęciny, gdzie nadarzyła się możliwość pochodzić po starożytnych wieżach, przymierzyć średniowieczne ubrania, postrzelać z łuku, wziąć udział w turniejach rycerskich, podziwiać piękność Gór Świętokrzyskich.

Na koniec uczestnicy programu wspięli się drogą pielgrzyma do jednego z znanych sanktuariów Polski – na górę Świętego Krzyża (w pobliżu m. Beliny), na szczycie której, w klasztorze znajduje się fragment drewna z krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa.

Walentyna Jusupowa, przy napisaniu tekstu korzystano z informacji na www.zu.edu.ua, 11.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code