Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Witamy Prawosławnych i Greko-katolików ze świętami Bożego Narodzenia!

Witamy Prawosławnych i Greko-katolików ze świętami Bożego Narodzenia!

Dużo Polaków na Ukrainie jest w większej czy mniejszej mierze zaprzyjaźnionych, a często nawet i spokrewnionych z Ukraińcami, którzy należą do parafii cerkwi prawosławnej i greko-katolickiej. Kilka dni temu razem świętowaliśmy Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego, a 6,7 i 8 stycznia przypadają na święta Bożego Narodzenia u Chrześcian obrządku wschodniego.

Na Podolu, Polesiu oraz Galicji istnieją dawne tradycje odwiedzania znajomych Ukraińców na Boże Narodzenie, Stefana oraz „Wodochreszcze”, śpiewania ukraińskich kolęd „Nowa radist stała” i „Dobryj weczir tobi”, a także uczestnictwa rzymsko-katolickich księży na mszach u Greko-katolików i Prawosłanych.

Życzymy naszym braciom-Ukraińcom, Rosjanom i Białorusinom dużo radości, Bożej opatrzności i obfitego stołu w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Niech te święta niosą pokój w nasze rodziny i służą umocnieniu więzi pomiędzy Chrześcianami wszystkich konfesji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *