Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Poza Polską mieszka nas ponad 20 milionów!

Poza Polską mieszka nas ponad 20 milionów!

Źródło - www.tuwroclaw.comPoza granicami Rzeczypospolitej mieszka 18-20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia – wynika z najnowszych danych MSZ. Ponad 2 miliony osób opuściły nasz kraj w ostatnim dziesięcioleciu. Opis, także statystyczny, Polonii zawarty jest w projekcie rządowego Programu Współpracy z Polską Diasporą w latach 2015-2020 przygotowanym przez MSZ.

Jak wynika z danych ministerstwa, poza Polską żyje 18-20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Jedna trzecia z tej grupy to Polacy urodzeni i ukształtowani w Polsce.
Polska diaspora jest szósta na świecie pod względem liczebności w stosunku do mieszkańców kraju ojczystego. Po przystąpieniu Polski do UE – jak wynika z dokumentu – miała miejsce wielka fali migracji zarobkowej, największa od czasów emigracji „za chlebem” w latach 1900-1930.

Poza Polską przebywa obecnie ponad 2 miliony osób, które opuściły ją w ostatnim dziesięcioleciu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych szacuje, że wartość ich pracy wyniesie w 2020 roku 85 mld euro! Obecnie najwięcej przedstawicieli Polonii żyje w Stanach Zjednoczonych – ok 9,6 mln. W Europie Zachodniej mieszka ok. 4,2 mln Polaków lub osób polskiego pochodzenia. W Niemczech mieszka 1,5 mln naszych rodaków, we Francji 800 tys. tyle samo w Wielkiej Brytanii, 200 tys. w Holandii, we Włoszech i Irlandii po 150 tys., w Czechach 120 tys., 110 tys. w Norwegii, 100 tys. w Belgii, 85 tys. w Austrii i Hiszpanii, w Danii 60 tys., zaś w Grecji 10 tys. Po kilka tysięcy osób polskiego pochodzenia żyje w Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji.

Około miliona Polaków mieszka w krajach postradzieckich: 295 tys., 200 tys. na Litwie, 144 tys. na Ukrainie (nieoficjalnie – 2 miliony), w Rosji 47 tys., na Łotwie 46 tys., Kazachstanie 34 tys. Dane pochodzą ze spisów powszechnych i, na co zwraca uwagę MSZ, mogą być zaniżone. W Brazylii żyje ok. 1,5 mln naszych rodaków, w Kanadzie 1 mln, w Australii 170 tys., Argentynie 120 tys., Republice Południowej Afryki 30 tys.

Według MSZ w ciągu ostatnich latach można zaobserwować zjawisko spadku liczebności członków polskiej mniejszości na niektórych obszarach. Np. na Litwie, według spisu powszechnego z 2011 r., mieszka 200 tys. Polaków, podczas gdy dwadzieścia lat wcześniej do polskich korzeni przyznało się 235 tys. osób. Zdaniem ministerstwa jest to wynik zarówno postępującej asymilacji, jak i oddziaływania czynników demograficznych, w tym emigracji.

Tomasz Grodecki, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code