Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Powstanie Klubu Polskiej Książki oraz inscenizacja polskiego wesela w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Chmielnickim

Powstanie Klubu Polskiej Książki oraz inscenizacja polskiego wesela w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Chmielnickim

Dzień Polonii i Polaków za Granicą, obchodzony 2 maja, został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku. Za inicjatywą tą stało uznanie „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc ojczyźnie w najtrudniejszych momentach”.

Według danych polskiego MSZ, poza granicami Polski żyje dziś ok. 18-20 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Dużą grupę stanowią osoby, które pozostały na terenach wschodnich po przesunięciu granic państwa.
Jak co roku Chmielnicki Miejski Związek Polaków wraz z Polskim Stowarzyszeniem miasta Krasiłowa zorganizowały obchody majowych świąt narodowych. W dawnym Płoskirowie zabrzmiały wiersze patriotyczne wykonane przez uczniów miejskich szkół, pieśni w języku polskim, w tym ludowe w wykonaniu artystów zespołu „Mazury”.

Dzień Polonii w dawnym Płoskirowie obchodzony był w niezwykłym mieście – w Obwodowej Bibliotece im. Szewczenki. W ramach imprezy przy placówce uroczyście zainicjowano Klub Polskiej Książki, zbiory którego zasilili dary od przedstawicieli Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia miasta Krasiłowa.

Razem z gośćmi z Krasiłowa do biblioteki przybyli uczniowie Słobidko-Krasiłowskiej szkoły ,którzy przedstawili piękną inscenizację tradycyjnego polskiego wesela. Widzów  zachwyciły  barwne stroje oraz dekoracje do stworzenia których przyczynili się młodzi artyści, dziwiło również to, że dzieci osobiście zbierały informację o tradycjach polskiego wesela w pobliskich polskich wioskach. Wszystko po to, aby cieszyć widzów tym interesującym widowiskiem.

Bardzo cieszy  fakt, że nie ominął swoją uwagą miejscowych Polaków także Konsulat Generalny RP w Winnicy. By wziąć udział w obchodach Dnia Polonii przybył do Chmielnickiego Konsul Przemysław Szymański ,który podkreślił znaczenie czytania książek dla rozwoju osobowości młodego pokolenia i zapewnił, że polska placówka dyplomatyczna nadal będzie okazywała swoją pomoc Klubowi Polskiej Książki w Chmielnickim.
Przemysław Szymański złożył życzenia z okazji świąt zaznaczając, że niezależnie od miejsca, w którym żyją Polacy szczególnie dziś łączymy się z Polakami za granicą, dziękując im za przeszłe i teraźniejsze starania na rzecz dobra kraju. Dyplomata złożył życzenia pomyślności oraz niewyczerpanych sił we wzmacnianiu dobrego wizerunku Polski na świecie oraz wyraził  wdzięczność Polonii i  Polakom
za granicą za  trud i wysiłek, jaki wkładają w promowanie polskiego dziedzictwa oraz przekazywanie polskości młodym pokoleniom.

Irena Medlakowska, 05.05.18 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code