Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Powstaje nowy polsko-ukraiński system przeciwrakietowy

Powstaje nowy polsko-ukraiński system przeciwrakietowy

Zgodnie z informacją Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., do końca bieżącego roku zaplanowane jest zakończenie realizacji projektu dotyczącego „opracowania i wdrożenia lekkiego systemu ze sterowaną rakietą o zasięgu 2,5 km kryptonim „Pirat”.

Lekki system przeciwpancerny Pirat opracowywany został przez zakłady Mesko S.A. przy współpracy z CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o., Wojskową Akademią Techniczną oraz ukraińską firmą DKKB Łucz, producentem zestawu przeciwpancernego Korsar, z którego konstrukcji wywodzi się system Pirat.

Aktualnie realizowane są prace związane z uzyskaniem zdolności do uruchomienia produkcji seryjnej, co powinno być możliwe od 2021 roku.
Pocisk Pirat w wersji przeciwpancernej dysponuje zasięgiem do 2,5 km, a jego 2,5-kilogramowa kumulacyjna głowica przeciwpancerna ma zapewnić przebijalność na poziomie min. 500-550 mm stali jednorodnej tzn. Rolled Homogenous Armor (RHA) osłoniętej pancerzem reaktywnym ERA (Explosive Reactive Armour).

Głównym zastosowaniem opracowanej wersji Pirata ma być niszczenie pojazdów opancerzonych i czołgów, ma on także umożliwiać zwalczanie umocnień i śmigłowców pozostających w zawisie lub poruszających się z niewielką prędkością.

System umożliwia pracę zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki zastosowaniu opcjonalnych modułów celowniczych: optycznej lunety celowniczej, kamery dziennej lub kamery nocnej (noktowizyjnej lub termowizyjnej).
Projekt Pirat realizowany jest we współpracy z partnerem ukraińskim, firmą DKKB Łucz. Mesko S.A. posiada jednak pełne prawa własności intelektualnej do otrzymanej dokumentacji, a po zakończeniu realizacji kontraktu polska firma będzie posiadała pełne prawa do produkcji i dalszych prac rozwojowych.

Umowę na dofinansowanie prac związanych z opracowaniem pocisku Pirat o wartości 15 mln PLN zakłady Mesko S.A. podpisały z Ministerstwem Skarbu Państwa 23 lipca 2014 roku. W 2017 roku rozpoczęto próby poligonowe prototypowych egzemplarzy pocisku. Kontynuowano je w latach 2018-2019.

Po przeprowadzeniu kolejnych badań zakładowych potwierdzających odpowiednią przebijalność pancerza przez Pirat i zakończeniu prac związanych z polonizacją, zostaną przeprowadzone badania poligonowe systemu w konfiguracji z głowica bojową.

Walentyna Jusupowa za: dziennikzbrojny.pl, 13 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *