Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Powrót z niepamięci Jana Potockiego w Uładówce

Powrót z niepamięci Jana Potockiego w Uładówce

27 kwietnia 2017 roku uczniowie średniej ogólnokształcącej szkoły I-II st. w Uładówce (obw. winnicki) wzięły udział w uroczystym odsłonięciu dwujęzycznej tablicy Jana Potockiego w Pikowie.

Podczas uroczystości młodzież śpiewała pieśni i recytowała wiersze polskich poetów w języku polskim.

Po uroczystościach do Uładówki przybyła ekipa Telewizji Polskiej „Studio Wschód” na czele z Grażyną Orlowską-Sondej, żeby nakręcić reportaż o miejscu, gdzie mieszkał polski powieścio- i dramatopisarz, historyk i krajoznawca, tworzący swe dzieła wyłącznie w języku francuskim, podróżnik, polityk, publicysta, etnograf, jeden z pierwszych polskich archeologów, badacz starożytności słowianskich, inżynier, pierwszy polski aeronauta, który dokonał lot balonem Jan Potocki.

W Uładówce Potocki mieszkał do śmierci i jak podają źródła w 1815 roku popełnił samobójstwo.

Prawdziwą datę śmierci, 23 grudnia 1815 roku i miejsce – rodzinna rezydencja w Uładówce – podali po raz pierwszy jego biografowie Dominique Triaire z Uniwersytetu w Montpellier i Francis Rosset z Uniwersytetu w Lozannie w biografii opublikowanej po francusku w 2004 roku, a po polsku – w 2006 roku.

W 2009 roku Dominique Triaire przyjeżdżał na czele międzynarodowej delegacji badaczy życia i twórczości Jana Potockiego do szkoły I-II st.w Uładówce (Zdjęcia z wizyty Francuzów można zobaczyć poniżej). Tam badacze zwiedzili miejscowe muzeum, założycielem którego był Paweł Tkaczuk.

O tych i innych faktach polskim dziennikarzom opowiedzieli autor książki o Uładówce Paweł Tkaczuk oraz nauczycielka języka polskiego Tatiana Masłowa.

Uładówska młodzież towarzyszyła gościom z Polski przez cały czas. Polscy dziennikarze zaprosili dzieci z Podola do kraju nad Wisłą.

Tetiana Masłowa, 07.05.17 r.

Zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy Jana Potockiego w Pikowie

Zdjęcia z 2009 roku, zrobione w trakcie pobytu w Uładówce międzynarodowego zespołu badaczy życia Jana Potockiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code