Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Powołanie trzeba umieć rozpoznać

Powołanie trzeba umieć rozpoznać

15 sierpnia duchowieństwo katolickie miasta Berdyczów powitało jeszcze jednego duchownego – w tym dniu  Karmelita Bosy Marek Gramotka, który przez 10 lat pracował w tym mieście, przyjął święcenia kapłańskie.

Ta data w kalendarzu jest szczególnym dniem dla każdego Polaka. Dla Marka Gramotki OCD, to także wejście w kolejny etap życia duchownego. W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej biskup Piotr Malczuk udzielił byłemu prezbiterowi, absolwentowi Wyższego Seminarium Duchownego w Worzelu święceń kapłańskich.

O przygotowaniach do powitania nowego księdza w Berdyczowie było głośno już od kilku tygodni. Podczas Mszy Świętych brzmiały zapowiedzi tego wydarzenia, do przyjazdu na uroczystość przygotowywali się znajomi i krewni brata Marka a także jego duchowni bracia – zastępca prowincjała o. Andrzej Ruszała OCD, wspomniany już biskup Malczuk i inni.

Uroczystość rozpoczęła się procesją, której towarzyszył śpiew chóru. W pierwszej części homilii, którą jego ekscelencja wygłosił w języku polskim, była mowa o Bogu Stwórcy, którego można porównać z dobrym kamieniarzem. Za przykład podano apostoła Pawła oraz bajkę „O mistrzu i kamieniu”: – Dziecko zapytało mistrza, skąd wiedział, że w kamieniu chował się koń? Rozpoznanie powołania, według biskupa, jest jak wyciosywanie pięknego posągu konia z surowego kamienia. Nie zawsze ta droga doprowadzi do kapłaństwa, często potrzebne są długie lata i rozmowa z Bogiem, jak to było w przypadku księdza Marka Gramotki.

Na zakończenie Liturgii neoprezbiter podziękował wszystkim za modlitwę i wsparcie. Po ogłoszeniach parafialnych, przełożony o. Andrzej Ruszała opowiedział o drodze do kapłaństwa ks. Marka Gramotki, jego życiu w Polsce, późniejszych misjach w Afryce oraz trudach nauki na Seminarium Duchownym razem z o wiele młodszymi kolegami.

Dwa dni później w Niedzielę odbyła się Msza prymicyjna ks. Marka – w intencji dziękczynnej za Dar święceń. Proboszcz parafii ks. Rafał przedstawił nowego księdza wiernym, ks. Michał Brankiewicz, prof. Wyższego Seminarium Duchownego pw. Serca Jezusowego w Worzelu wygłosił kazanie. Po Mszy Świętej nowo wyświęcony kapłan udzielił prymicyjnego błogosławieństwa i podzielił się wspomnieniami. Mówił, że głos Chrystusa, wołający by pójść za nim, rozpoznał dzięki biskupom Janowi Purwińskiemu oraz Piotrowi Malczukowi.

Prośmy Gospodarza żniw o robotników. Walczmy o swoje powołanie. W osobie ks. Marka Gramotki mamy dobry wzór do naśladowania…

Teofił Mały, zdjęcia Witalij Sinelnikow

GK

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code