Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Powiedział Bartek, że już tłusty czwartek (uaktualnione zdjęcia)

Powiedział Bartek, że już tłusty czwartek (uaktualnione zdjęcia)

Jest taki jeden dzień w roku, w którym nie musimy liczyć kalorii. To Tłusty Czwartek. W żadnym innym dniu świeżutki pączek lub chrupiący faworek nie smakują tak wybornie. 

Kolejny rok z rzędu w Konsulacie Generalnym RP w Winnicy prezesi miejscowych polskich organizacji polskich oraz pracownicy tej placówki dyplomatycznej zbierają się by razem uczcić ostatnie święto przed Wielkim Postem – tak zwany Tłusty Czwartek. Impreza odbyła się 27 lutego…

Świętowanie rozpoczął konsul KG RP w Winnicy Sylwester Rudy, który przypomniał krótko historię tradycji Tłustego Czwartku i opisał potrawy, które w polskiej kuchni są przygotowywane z okazji tego święta i pojawiły się na stole podczas spotkania z Polakami Podola.

Proboszcz kościoła Miłosierdzia Bożego na Tiażyłowie, Kazimierz Dudek pobłogosławił jedzenie i wszyscy mieli okazję spróbować, jak smakują tradycyjne polskie pączki w kresowej Winnicy.

Przy tych pączkach i faworkach razem z sokiem, kawą i herbatą, prezesi polonijnych organizacji i konsulowie w nieformalnej atmosferze porozmawiali o bieżących sprawach, związanych z działalnością ich organizacji, życiu Polaków na Ukrainie i sytuacji politycznej w tym państwie. W tym roku aktualny był także temat eurointegracji Ukrainy z UE a także ostatnie przemiany ustroju państwa, którym posłużyły Majdany w Kijowie, w Winnicy i innych miastach.

Uczestnicy imprezy, poświęconej Tłustemu Czwartkowi, która odbyła się w sali  konferencyjnej KG RP, dziękują jej organizatorom – KG RP w Winnicy i zachęcają innych przedstawicieli polskich organizacji Winnickiego Okręgu Konsularnego do aktywniejszego udziału we wspólnych przedsięwzięciach dotyczących krzewienia polskości w miejscu ich zamieszkania. 

Ania Szłapak, bwp

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 527}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code