Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Potrójna uroczystość w Żytomierzu

Potrójna uroczystość w Żytomierzu

15 maja każdego roku w żytomierskiej katedrze św. Zofii odbywają się uroczystości odpustowe. Tegoroczne zapamiętają się dzięki licznej grupie katolików z trzech żytomierskich parafii, którzy przyjęli Sakrament Bierzmowania a także Mszy świętej, celebrowanej przez biskupa Witalija Skomarowskiego, którego papież Franciszka mianował ordynariuszem diecezji łuckiej.

Mszę odprawiono w intencji Darów Świętego Ducha dla wszystkich przyjmujących Sakrament Bierzmowania. Biskup Skomarowski złożył podziękowanie Bogu za czas spędzony w Żytomierzu na stanowisku biskupa diecezji kijowsko-żytomierskiej a podczas homilii rozważał o Darach Świętego Ducha. Szczególne miejsce w kazaniu biskup udzielił Darowi Radości.

– Prawdziwa radość — to szczególny dar, bo on pochodzi od Ducha Świętego, taka radość trwa długo, po której nie następuje  gorzki „kac”. Współczesny człowiek żyje w świecie, gdzie wydaje się, że niczego nie brakuje, oprócz prawdziwej radości, którą może dać tylko Bóg — nauczał ordynariusz.

Po homilii biskup udzielił sakramentu bierzmowania 20 osobom z parafii  Bożego Miłosierdzia na Malowance, parafii Świętego Franciszka z Asyżu na Marianówce, parafii Świętej Zofii oraz parafii Św. Jana z Dukli, namaszczając  bierzmowanych świętym krzyżmem na znak ich głębokiego uczestnictwa w posłaniu Jezusa Chrystusa. Przez namaszczenie bierzmowani otrzymali „znamię” i pieczęć Ducha Świętego.

Ten dzień także był okazją do przekazania słów wdzięczności i szczerych życzeń biskupowi Witalijowi. Skomarowski na stanowisku ordynariusza diecezji łuckiej zastąpił Stanisława Szyrokoradiuka, który pełnił tą funkcję od lipca 2012 roku. Biskup Stanisław obecnie pełni obowiązki ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Żytomierzanie, ze wszystkich parafii, podziękowali Skomarowskiemu za pasterską posługę i służbę, za poczucie humoru i ludzką prostotę. Życzyli biskupowi Witalijowi prawdziwej radości i siły do posługi na nowym miejscu pracy. Biskup Witalij poprosił wszystkich o modlitwę za niego i za jego nową diecezję.

Świąteczny koncert, w którym uczestniczyły dwa chóry z parafii św. Zofii — „Dzwoneczki” i „Savio”- stał się uroczystym finałem katedralnego święta. Podczas koncertu została przeprowadzona loteria, w której każdy kto kupił bilet otrzymał w prezencie obraz, płyty i książki o chrześcijańskiej treści. Główną nagrodą było Pismo Święte. Wszystkie Zofie, obecne na odpuście, otrzymały honorowy „Medal Zofii” i życzenia zdrowa i Bożej Opieki. Na zakończenie koncertu wszyscy razem zaśpiewali „Modlitwę za Ukrainę”.

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła wspaniałym uroczystościom odpustowym, święto świętej Zofii było napełnione prawdziwą radością i uśmiechem. Żeby wziąć w nim udział do Żytomierza  przybyli seminarzyści z seminarium duchownego w Worzelu, gdzie biskup Skomarowski przez długi czas był rektorem.

W sobotę 17 maja w  katedrze świętych Piotra i Pawła odbędzie się ingres nowego biskupa diecezji łuckiej Witalija Skomarowskiego.

Anna Denysiewicz, bwp

Zdjęcia Anna Franciszka Tumaniewicz


Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 576}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *