Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Poszukiwana młodzież do udziału w międzynarodowym projekcie historycznym/ Шукаємо молодь з Кельце для участі в міжнародному історичному проекті

Poszukiwana młodzież do udziału w międzynarodowym projekcie historycznym/ Шукаємо молодь з Кельце для участі в міжнародному історичному проекті

Kadr z materiału filmowego Ukrainian Communication Group (Kijów)

To zaproszenie dla Ciebie jeśli:

– masz ukraińskie obywatelstwo,
– jesteś studentką/studentem, lub uczennicą/uczniem kieleckiej uczelni/szkoły,
– masz ukończone 17 lat,
– interesujesz się podróżami, lub szukasz nowych wyzwań zw. z historią dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Spełniasz powyższe kryteria?

Dołącz zatem do polsko-ukraińskiego historycznego projektu filmowego Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód pn. Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa

Zadanie to jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018. To inicjatywa realizowana także przy współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie.

Co planujemy zrobić?

Długofalowym celem projektu jest promocja Polski i rozwój polsko-ukraińskiej współpracy na rzecz otwartego dialogu, poznania i zrozumienia historii w nawiązaniu do dziedzictwa kulturowego i historycznego dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Dzięki podjętym działaniom w 2018 roku powstanie unikalny cykl filmów i reportaży z Ukrainy nt. polsko – ukraińskiego dziedzictwa historycznego nawiązującego do czasów dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Na filmach uwiecznione zostanie ponad 100 miejsc – pamiątek wspólnej historii oraz kultury. Będą to m.in. zamki, twierdze, pałace, kościoły, katedry, jak i pozostałości po cennych historycznie miejscach z czasów dawnej Rzeczypospolitej. Wszystkim filmom będą towarzyszyły komentarze historyczne polskich i ukraińskich ekspertów.

Wszystko to do końca listopada 2018 roku zostanie bezpłatnie udostępnione w Internecie w trzech wersja językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej.

100 filmów promocyjnych nakręconych z wykorzystaniem dronów i z komentarzem historyków będzie doskonałym materiałem poznawczym dla Internatów, uczniów, studentów oraz turystów, czy badaczy poszukujących śladów dawnej Rzeczypospolitej.

Nagranie cyklu filmów będzie miało także charakter archiwalny. Wiele spośród miejsc, do których organizatorzy dotrą z kamerą i dronem zapewne nie przetrwa najbliższych lat, lub popadnie w jeszcze większą ruinę. Czas nie działa na ich korzyść, dlatego trzeba zatem działać, póki jeszcze jest czym zaciekawić ludzi.

Dlaczego zapraszamy młodzież z Ukrainy?

Drugą część projektu stanowić będzie organizacja polsko – ukraińskiej kampanii społecznej oraz promocja projektu w mediach, Internecie, w tym w mediach społecznościowych tj. Facebook (fb.com), Instagram i YouTube (youtube.com).

W tym działaniu właśnie chcemy, by ukraińscy i polscy studenci oraz uczniowie wyruszyli na Ukrainę śladami wspólnej historii.

Celem wyprawy będzie nagranie cyklu amatorskich reportaży – sond ulicznych i dialog z mieszkańcami historycznych miejscowości wybranych do projektu. Polscy i ukraińscy studenci i uczniowie z Kielc będą dzielić się swymi wrażeniami poprzez bezpośrednie relacje z podróży po Ukrainie na wspomnianych portalach społecznościowych.

Więcej informacji o projekcie i zaplanowanych działaniach można znaleźć pod tym linkiem lub na profilu Facebook projektu.

Zachęcamy też do obejrzenia materiału TVP Kielce o tej inicjatywie wraz z komentarzami koordynatorów: https://kielce.tvp.pl/37249665/niezwykly-projekt-polska-i-ukraina-sladami-historycznego-dziedzictwa

Co proponujemy uczniom i studentom?

Przede wszystkim zdobycie niezwykłego doświadczenia w międzynarodowym projekcie.
A na to się składa:
– 5-dniowa wędrówka szlakiem historycznych miejsc na Ukrainie zw. z historią dawnej Rzeczypospolitej (wrzesień 2018 r.)
– wspólne działania w polsko – ukraińskiej „komandzie”, którą tworzyć będą działacze NGO, historycy, dziennikarze i po prostu ciekawi, aktywni ludzie
– praca w młodzieżowej redakcji podczas tworzenia profili internetowych projektu w portalach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram i in.)
– udział w warsztatach dziennikarskich oraz historycznych przygotowujących do działań w terenie
– możliwość pokazania siebie i publikowania własnych treści inspirowanych tematyką projektu
– udział w tworzeniu amatorskich reportaży z Ukrainy oraz dialogu z mieszkańcami (sondy uliczne)
– wizyta w podsumowującej konferencji w Kijowie i możliwość nawiązania współpracy z tamtejszym Instytutem Polskim.

Czego oczekujemy?

– zaangażowania w działania projektu
– sumienność przy tworzeniu tekstów, nagrań, przeprowadzeniu sond ulicznych
– otwartość do pracy w zespole
– zainteresowanie tematyką historyczną / społeczną / dziennikarską

Udział w projekcie jest BEZPŁATNY!

Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie do 26 lipca 2018 r. na nasz adres e-mail: [email protected] swojego CV w języku polskim lub ukraińskim ora krótkiego uzasadnienia chęci udziału w projekcie (do 1500 znaków ze spacjami).

Na wszelkie pytania dotyczące rekrutacji odpowiadamy telefonicznie: +48796548507 (Krzysztof), +380689653401 Telegram/Viber (Ira) od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00 lub e-mail: [email protected]

Ми запрошуємо Тебе, якщо ти:

– маєш українське громадянство,
– навчаєшся в школі чи університеті в Кельце
– маєш повні 17 років
– цікавишся подорожами, журналістикою або шукаєш нових пригод, пов’язаних з історією Польщі та України
– хочеш взяти участь у створенні унікального циклу понад 100 відео з дрона про історію давньою Речі Посполитої.

Відповідаєш згаданим кретеріям?

Тоді приєднайся до польсько-українського історичного проекту Товариства Інтеграція Європа-Схід
„Польща і Україна. Слідами історичної спадщини”

Проект співфінансувано Міністерством закордонних справ Польщі в рамках конкурсу Співпраця в галузі публічної дипломатії 2018. Реалізувати ми його будемо в партнерстві з Польським інститутом в Києві та польськими й українськими громадськими організаціями з партнерських міст – Кельце і Вінниці.

Więcej na stronach Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód:

http://www.siew.org.pl/ua/a,11791,Poszukiwana_mlodziez_z_Kielc_do_udzialu_w_miedzynarodowym_projekcie_historycznym.html  – w języku ukraińskim,

http://www.siew.org.pl/pl/a,11791,Poszukiwana_mlodziez_z_Kielc_do_udzialu_w_miedzynarodowym_projekcie_historycznym.html    – w języku polskim.

Iryna Vitiuk, SIEW, 05.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code