Jesteś tutaj: Home » Z życia Kościoła Katolickiego » Artykuły/Статті » Posługa duszpasterska w więzieniu w Winnicy

Posługa duszpasterska w więzieniu w Winnicy

W 2000 r. wskutek postulatów Rady Europy Ukraina zrezygnowała z wykonywania kary śmierci i zamieniła ją na dożywocie. Na Ukrainie są tylko 2 więzienia, w których zasądzeni odbywają karę dożywocia: w Winnicy (na ul. Ostroskogo) i w Żytomierzu. Są tu więźniowie ukarani za dokonane zabójstwa z premedytacją i ewentualnie inne wielkie przestępstwa. Winnickie więzienie może przyjąć 400 takich więźniów. Tego rodzaju więźniowie mają jednakowy ubiór, cały czas kajdanki na rękach i mogą się poruszać jedynie w pod strażą dwóch pracowników więzienia. Mieszkają  po dwóch w celach o pow. 14m2. Szczelne kraty na oknach, stolik, 2 krzesełka i półka na osobiste rzeczy, prycze oraz telewizor – to wyposażenie każdej celi. Światło pali się w celi w dzień i w nocy. Więźniowie mogą korzystać z więziennej biblioteki; mogą też otrzymywać książki i produkty żywnościowe z zewnątrz. Takim więźniom na dożywociu przysługuje dwa razy w roku możliwość spotkania z bliską rodziną lub innymi osobami (po 4 godziny). Wyjątkiem jest tutaj obecność kapelana. W winnickim więzieniu przychodzą kapelani aż z sześciu różnych denominacji chrześcijańskich. Więźniowie prawosławni mają możliwość być na Mszy św. raz w tygodniu w specjalnie przygotowanej kaplicy.

Wszyscy więźniowie mają prawo po 20 latach odbywania kary zwrócić się do Prezydenta z prośbą o ułaskawienie. Nikt jednak nie gwarantuje im otrzymania pozytywnej odpowiedzi i wypuszczenia na wolność.

Ciekawostką jest, że jeden z więźniów na dożywociu został przyjęty do jednego z prawosławnych klasztorów w Kijowie i odbywa okres formacji początkowej. Dużo się modli, pości, pije wodę święconą, codziennie robi 40 pokłonów przed Bogiem – klęcząc i bijąc czołem o podłogę. W ten sposób oddaje cześć Bogu oraz pokutuje za swoje grzechy. Doświadczenie własnej grzeszności pomaga mu czuć się szczęśliwym nawet za kratami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *