Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Postać Symona Petlury na muralu Bitwy Warszawskiej w stolicy Polski

Postać Symona Petlury na muralu Bitwy Warszawskiej w stolicy Polski

Mural, poświęcony Bitwie Warszawskiej z 1920 roku w Legionowie ma powierzchnię 130 metrów długości, wśród wybitnych postaci Bitwy Warszawskiej i wojny z bolszewikami – Symona Petlury i armii URL.

We wtorek 28 lipca Minister Obrony Narodowej wziął udział w uroczystym otwarciu muralu poświęconego bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Mural znajduje się w podwarszawskim Legionowie.

Jedną z przedstawionych postaci jest Naczelny Ataman UPR Simon Petlura. „Mural, który pojawił się na ścianach Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, jest świadectwem bohaterstwa naszych przodków” – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

– Na tych zdjęciach widzimy wybitne postacie, które mieszkały 100 lat temu. To dowódcy Wojska Polskiego marszałka Józefa Piłsudskiego, to też generałowie – Haller, Rozwadowski. Na tych malowidłach zobaczymy mniej znane postacie, ale z pewnością one zasługują na to, by je zapamiętać – ppłk Jan Kowalski, genialny żołnierz, wielki Polak, człowiek, który rozszyfrował rosyjskie szyfry – powiedział Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Autorem patriotycznego muralu jest prof. Rafał Roskowiński, doktor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Sergij Porowczuk za: polskieradio.pl, 2 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code