Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Poroszenko przyjął listy uwierzytelniające od ambasadora RP

Poroszenko przyjął listy uwierzytelniające od ambasadora RP

W dniu 16 maja br. poprzedni prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przyjął listy uwierzytelniające z rąk sześciu nowych ambasadorów w jego kraju, w tym ambasadora RP Bartosza Cichockiego.

Poroszenko podziękował stronie polskiej za niezmienne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wyraził nadzieję, że tradycyjny aktywny politycznie dialog na najwyższym szczeblu będzie kontynuowany w przyszłości.

Wśród tematów rozmowy Poroszenki z Cichockim było m.in. wzmocnienie współpracy euroatlantyckiej oraz współdziałania w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego między dwoma krajami.

Listy uwierzytelniające – uroczysty dokument, na mocy którego mianowany jest szef misji dyplomatycznej. Listy uwierzytelniające stanowią ogólne umocowanie dla szefa placówki dyplomatycznej do pełnienia swojej misji i pośredniczenia w kontaktach między państwami.
Listy uwierzytelniające wystawia głowa państwa wysyłającego (zwykle prezydent), a adresowane są do głowy państwa przyjmującego. W formie uroczystej wskazują imię i nazwisko szefa misji oraz zawierają grzecznościowe klauzule o utrzymaniu i zacieśnianiu stosunków między państwami.
Nowo mianowany szef misji dyplomatycznej w obcym państwie składa listy uwierzytelniające na ręce głowy państwa, z reguły w trakcie krótkiej ceremonii. Przyjęcie listów dopełnia obowiązek akredytacji i od takiej chwili szef misji może oficjalnie pełnić swoje funkcje.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: www.president.gov.ua, 23 maja 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code