Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ponad tysiąc wiernych na procesji Bożego Ciała w Winnicy

Ponad tysiąc wiernych na procesji Bożego Ciała w Winnicy

Święto Bożego Ciała przypada w Polsce 60 dni po Wielkanocy. Na Ukrainie ta uroczystość ze względu na to, że czwartek jest dniem roboczym, zawsze przenoszona jest na niedzielę.

18 czerwca w stolicy Podola wierni ze wszystkich parafii miasta licznie zgromadzili się w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej by po Mszy o 12.00 wyjść na centralne ulice miasta i świętować jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim.

Wierni pod przewodnictwem o. Konstantyna Morozowa przeszli ulicą Soborną do klasztora sióstr Kanosjanek, gdzie na nich czekał wyłożony na ziemi piękny wizerunek serca z kwiatów oraz Wspólnota Rodzin Nazaretańskich. Obraz dopełniały dziewczynki z koszyczkami, które sypały kwiaty na całej trasie ruchu procesji.

Po ulicy Kropywnyckiego katolicy przeszli do ulicy Klasztornej, gdzie śpiewem i grą na gitarze powitały ich wspólnoty neokatutechumalne. Wszystkim przystankom towarzyszyła krótka modlitwa.
Ruch procesji po historycznej części miasta Winnicy odbywał się pod opieką miejscowej policji. Wzdłuż ścian byłego klasztora Dominikanów, popularnie zwanych „Murami” wierni wróciły na ulicę Soborną by zakończyć swój chód pod kościołem kapucynów.

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75.

Słowo Polskie, 20.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code